Młode wino będzie serwowane w trzech piwnicach

24 Listopad 2023
Za winem znowu zejdziemy do zielonogórskich podziemi. Tym razem chodzi o młody trunek. Podczas Święta Młodego Wina, 2-3 grudnia, w trzech historycznych piwnicach zaprezentuje się 21 winnic. Wstęp wolny.

Mamy coś unikatowego w skali Polski. Winiarskie tradycje i dziesiątki starych piwnic, w których je produkowano i przechowywano. Turystom na ich widok wprost opadają szczęki, a i miejscowi lubią tam zajrzeć. Zwłaszcza podczas wiosennych Dni Otwartych Piwnic i wrześniowego Winobrania.

- Teraz chcemy dołożyć trzecią, zimową, cykliczną imprezę - mówi prezydent Janusz Kubicki.

- Rozmawialiśmy na ten temat od pewnego czasu. Zastanawialiśmy się, jak zorganizować imprezę winiarską, gdy na zewnątrz nie ma najlepszej pogody. Trzeba wykorzystać nasz rarytas, czyli piwnice winiarskie. Wybraliśmy trzy, które oferują dobre warunki i są położone blisko siebie, w odległości kilkuset metrów - wyjaśnia Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, która przy finansowym wsparciu miasta organizuje przedsięwzięcie.

Tradycyjnie wstęp do piwnic jest za darmo. Każdy może do nich wejść. Jednak za wino już trzeba zapłacić. Zarówno młode wino, jak i starsze roczniki oferować będzie 21 winnic. To okazja. Można porozmawiać z winiarzami, spróbować trunku i go kupić. Przy okazji zwiedzić piwnice.

Biletowana jest jedynie kolacja degustacyjna. Gdy zamykaliśmy ten numer „Łącznika” sprzedawano ostatnie bilety.

(tc)

PROGRAM

Święto Młodego Wina

Sobota, 2 grudnia, 12.00-23.00

Niedziela, 3 grudnia, 12.00-19.00

W piwnicach przez całą imprezę: degustacje i jarmark winiarski, muzyka na żywo, rozmowy z winiarzami, produkty regionalne i kiermasz rękodzieła.

* Sobota, 2 grudnia

12.00 - Srebrna Góra. Ogłoszenie wyników I Konkursu Win z Historycznego Śląska, wręczenie dyplomów i medali. Wstęp wolny.

14.00 - Srebrna Góra. Spotkanie autorskie z Mirosławem Kulebą oraz promocja książki „Topografia obiektów winiarskich i winnic Zielonej Góry”. Książka do nabycia w cenie 80 zł. Wstęp wolny.

16.30 - start przy piwnicy Ernsta Mühle w parku Sowińskiego. Spacer z lampami naftowymi po winiarskich zabytkach Zielonej Góry. Czas trwania 1,5 godziny. Wstęp wolny.

19.00 - Srebrna Góra. Gala Win Śląskich, czyli kolacja degustacyjna, którą poprowadzi Tomasz Kolecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Bilety na www.abilet.pl. Liczba miejsc ograniczona.

* Niedziela, 3 grudnia

17.00 - Dom Stanów Ziemskich. Spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem, autorem trasy turystyczno-literackiej „Wzgórze Piastów. Powrót hrabiny”. Wraz z bohaterką, hrabiną Franziską von Häften - agentką polskiego wywiadu, będziemy mogli wędrować po Grünbergu w 1939 r.