Miś łagodzi obyczaje

10 Grudzień 2021
600 nowych pasażerów zyskały zielonogórskie wozy strażackie. To maskotki, które pochodzą z prywatnych zbiorów dzieci. Mają pomóc złagodzić traumę u młodych osób poszkodowanych w wypadkach.

Koniec lipca 2017 roku. Ośmioletni Rafał wraca z obozu sportowego z siedmiorgiem innych dzieci. Kierowca busa prawdopodobnie przysypia, dochodzi do czołowego zderzenia z osobówką. Na miejsce przyjeżdża kilka jednostek straży pożarnej i karetki pogotowia, przylatuje śmigłowiec. Rafała bierze pod opiekę jego imiennik - strażak Rafał.

- Jego obecność miała dla syna ogromne znaczenie. Poczuł się choć trochę bezpieczniej - pisze w liście do zielonogórskiej PSP pani Agnieszka, mama poszkodowanego w wypadku Rafała. - Otrzymał wtedy od niego maskotkę, którą miał w szpitalu i ma do dziś.

Rafał, dziś już nastolatek, od tamtego zdarzenia zbiera maskotki. Zdecydował przekazać je strażakom. Doskonale wie jak mogą pomóc. Postanowił oddać wszystkie. Oczywiście oprócz misia, którego dostał tamtego feralnego dnia od strażaka.

Jego przypadek zainspirował dzieci z Zespołu Edukacyjnego nr 3. Opróżniły półki, szafki i regały. Uzbierały 600 maskotek! - Wrażliwość i szacunek dla drugiego człowieka to wartości, które staramy się wpajać naszym uczniom - mówi Dorota Konopacka, dyrektor ZE 3. - Jesteśmy pod wrażeniem wsparcia, jakie akcja otrzymała ze strony rodziców i nauczycieli.

Teraz maskotki zasilą ekipy zawodowych i ochotniczych straży pożarnych. - Uprane i zdezynfekowane trafią do tych, którym są naprawdę potrzebne. Okazuje się, że miś potrafi złagodzić traumę u dzieci, które brały udział w wypadku - komentuje Arkadiusz Kaniak, rzecznik zielonogórskich strażaków.

(ah)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki