Minęło już 68 lat od zakończenia wojny

8 Maj 2013
Uczniowie „Lotnika” i Gimnazjum nr 10 w Zielonej Górze przygotowywali się do 68 miejskich obchodów zakończenia wojny w wyjątkowy sposób. Przebrani za żołnierzy AK i harcerzy z „Szarych Szeregów” odegrali widowisko historyczne

Przed pomnikiem Bohaterów zorganizowano miejskie uroczystości okazji zakończenia II Wojny Światowej. Na Placu Bohaterów zaprezentowano montaż słowno-muzyczny „Zwycięstwo przyszło w maju” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Akademickich w Zielonej Górze.

Uroczystości z okazji 68 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. O 13.30 w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odprawiono mszę w intencji ofiar największego w historii konfliktu zbrojnego. Następnie uczestnicy przeszli defiladą pod pomnik Bohaterów.

Na miejscu odśpiewano hymn państwowy, były okolicznościowe wystąpienia, apel poległych i złożenie kwiatów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy, województwa, wojska i policji, środowisk kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy.

Uczniowie „Lotnika” i Gimnazjum nr 10 w Zielonej Górze przygotowywali się do 68 miejskich obchodów zakończenia wojny  w wyjątkowy sposób. Przebrani za żołnierzy AK i harcerzy z „Szarych Szeregów” odegrali widowisko historyczne. – Traktujemy to bardzo poważnie z szacunkiem, należnym ofiarom działań wojennych mówili Krzysztof Dąbrowski, Jakub Nowakowski i Marlena Kłosińska uczniowie Gimnazjum nr 10.  

- Takie obchody powinny zmuszać nas do refleksji. II wojna światowa była czymś wyjątkowo tragicznym i traumatycznym w dziejach świata i powinniśmy o tym zawsze pamiętać  - powiedział  Włodzimierz Kwaśniewicz były dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie podkreślając znaczenie dzisiejszej uroczystości.

Szacuje się, że w czasie działań wojennych zginęło lub zaginęło ponad 55 mln ludzi, a 35 mln zostało rannych. Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln swych obywateli.

(KG)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki