Minęło już 68 lat od zakończenia wojny

8 Maj 2013
Uczniowie „Lotnika” i Gimnazjum nr 10 w Zielonej Górze przygotowywali się do 68 miejskich obchodów zakończenia wojny w wyjątkowy sposób. Przebrani za żołnierzy AK i harcerzy z „Szarych Szeregów” odegrali widowisko historyczne

Przed pomnikiem Bohaterów zorganizowano miejskie uroczystości okazji zakończenia II Wojny Światowej. Na Placu Bohaterów zaprezentowano montaż słowno-muzyczny „Zwycięstwo przyszło w maju” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Akademickich w Zielonej Górze.

Uroczystości z okazji 68 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. O 13.30 w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odprawiono mszę w intencji ofiar największego w historii konfliktu zbrojnego. Następnie uczestnicy przeszli defiladą pod pomnik Bohaterów.

Na miejscu odśpiewano hymn państwowy, były okolicznościowe wystąpienia, apel poległych i złożenie kwiatów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy, województwa, wojska i policji, środowisk kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy.

Uczniowie „Lotnika” i Gimnazjum nr 10 w Zielonej Górze przygotowywali się do 68 miejskich obchodów zakończenia wojny  w wyjątkowy sposób. Przebrani za żołnierzy AK i harcerzy z „Szarych Szeregów” odegrali widowisko historyczne. – Traktujemy to bardzo poważnie z szacunkiem, należnym ofiarom działań wojennych mówili Krzysztof Dąbrowski, Jakub Nowakowski i Marlena Kłosińska uczniowie Gimnazjum nr 10.  

- Takie obchody powinny zmuszać nas do refleksji. II wojna światowa była czymś wyjątkowo tragicznym i traumatycznym w dziejach świata i powinniśmy o tym zawsze pamiętać  - powiedział  Włodzimierz Kwaśniewicz były dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie podkreślając znaczenie dzisiejszej uroczystości.

Szacuje się, że w czasie działań wojennych zginęło lub zaginęło ponad 55 mln ludzi, a 35 mln zostało rannych. Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln swych obywateli.

(KG)