Milion złotych na obchody

17 luty 2023
Organizacje pozarządowe mogą już składać oferty na realizację przedsięwzięć związanych z obchodami jubileuszu 800-lecie powstania miasta i 700-lecie uzyskania pełnych praw miejskich. Mają na to czas do 3 marca. Do podziału jest milion złotych.

- To już drugi jubileuszowy konkurs. Na zeszłoroczny wpłynęło prawie sto propozycji. Najwięcej z dziedziny kultury. I takich projektów było realizowanych najwięcej. Ale staraliśmy się też wesprzeć przedsięwzięcia sportowe, turystyczne, oświatowe oraz wydawnictwa i wydarzenia naukowe. W sumie 40 - wylicza prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Podobnie jak w zeszłorocznym konkursie do podziału jest 1 mln zł. Organizacje pozarządowe mogą składać swoje projekty do 3 marca, do godz. 15.00. Przedsięwzięcia muszą być zrealizowane do 30 września tego roku.

Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz: 800-lecie powstania miasta i 700-lecie uzyskania pełnych praw miejskich. Stąd obchody trwające dwa lata - od Winobrania 2022 do Winobrania 2023 r. Olbrzymi udział mają w nich organizacje pozarządowe, które zrealizowały wiele projektów. Pomysły były przeróżne.

Na przykład w sierpniu zeszłego roku wnętrze konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej rozbrzmiało dźwiękami utworu „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena. Zagrały go jednocześnie setki instrumentów! Było to wyjątkowe muzyczne wydarzenie pn. „800 instrumentów na 800-lecie Zielonej Góry”, w którym zagrać mógł każdy chętny. Mieszkańcy przynieśli przeróżne instrumenty, m.in. gitary, trąbki, flety, saksofony, a nawet ukulele. Za organizację imprezy odpowiadało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej. - Początkowo koncert miał odbyć się przed ratuszem, ale z obawy przed deszczową aurą przenieśliśmy się do kościoła - tłumaczyła Paulina Dziedzic, koordynatorka akcji. - Na koncert zgłosiło się około 150 muzyków. Co ważne, nie zabrakło nam także słuchaczy!

Największym jubileuszowym przedsięwzięciem były Dni Otwartych Piwnic Winiarskich organizowane przez Fundację Tłocznia. Zielonogórzanie i goście mogli odwiedzić 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentowało się ok. 30 winnic z regionu.

Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej BIP zielonogórskiego magistratu.

- Jestem ciekaw, czym tym razem zaskoczą nas zielonogórzanie - kończy prof. Osękowski.

(tc)