Mieszkańcy zdecydowali. Te donice staną w centrum!

7 Maj 2021
Wielobarwna mozaika i „drapany” metal - te projekty kwietników najbardziej spodobały się mieszkańcom. Deptakowe donice zyskają nowe okleiny. Zadowoleni powinni być wielbiciele kolorów, ale też zwolennicy minimalizmu.

Zielonogórzanie właśnie wybrali. 30 kwietnia zakończyły się konsultacje w sprawie nowego wzoru donic w centrum miasta. W internetowej ankiecie zagłosowało 706 osób. Dwa spośród sześciu zaprezentowanych projektów zyskały najwięcej sympatii głosujących. Na deptaku zagości wielobarwna mozaika (nr 3) i metaliczne techno (wzór nr 4).

Mozaika kojarzy się z ciepłym, śródziemnomorskim klimatem. Radosne połączenia kolorowych skrawków rozjaśnią nawet najbardziej pochmurny dzień. I będą pięknie uzupełniać barwy kwitnących w donicach kwiatów.

Metaliczny połysk drugiego wzoru jest spokojny i stonowany, a przy tym nowoczesny - swoją szarością doskonale wkomponuje się w deptakową kolorystykę. Będzie też świetnym tłem dla kolorowych roślin w kwietniku.

- Te motywy dostały najwięcej głosów. Są tak odmienne, że powinny zaspokoić różne gusta - mówi Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. konsultacji społecznych. - Mozaika dostała 195 głosów, metal - 156. I właśnie te dwa projekty będą realizowane. Tak samo było podczas poprzedniej ankiety, w 2017 r., realizacji doczekały się dwie propozycje, które zdobyły najwięcej głosów.

O ciemnoszarych donicach na deptaku nikt już nie pamięta. Zresztą, nie budziły one zbytniej sympatii zielonogórzan. - Czas to zmienić! Sprawmy, żeby w centrum zrobiło się troszkę weselej - zdecydowano cztery lata temu w urzędzie miasta. I ogłoszono konkurs na nowy wygląd kwietników. Wtedy mieszkańcy mieli do wyboru pięć wzorów, za najładniejszy uznali ten imitujący drewnianą, brązową skrzynię oraz ten, który przedstawiał klimatyczne zdjęcia winnic. Towarzyszyły nam prawie cztery lata. W tym roku nadszedł czas na wymianę zniszczonych już oklein. Motywy winiarskie zastąpi teraz mozaika i chłodny metal.

Podajemy pozostałe wyniki tegorocznego głosowania: wzór nr 5 zdobył 129 głosów, wzór nr 2 - 95, wzór nr 1 - 90, na wzór nr 6 zagłosowało 41 osób.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki