Mieszkańcy wybrali. 6,5 mln zł rozdysponowane!

9 Styczeń 2022
To bardzo różnorodna edycja Budżetu Obywatelskiego. Zielonogórzanie wybrali coś dla dzieci, seniorów, sportowców i zwierzaków. Są zadania związane z rekreacją, jak i z ratowaniem życia.

Do minionej niedzieli trwało głosowanie, w którym wzięło udział ponad 16 tysięcy osób. Każdy mógł oddać dwa głosy: jeden na zadanie z miasta i jeden na zadanie w sołectwach. 20 procent z kwoty 6,5 mln zł przeznaczone było na projekty w dzielnicy Nowe Miasto. W tegorocznej edycji zrealizowanych zostanie 10 pomysłów - siedem w mieście i trzy w sołectwach. - Zielonogórzanie po raz kolejny wzięli sprawy w swoje ręce i zdecydowali o tym, co ma pojawić się w mieście - mówi Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta miasta ds. konsultacji społecznych.

Najwięcej głosów uzyskało zadanie zgłoszone przez OTOZ Animals Zielona Góra. Centrum Edukacji Humanitarnej to projekt za milion złotych. Zakłada adaptację pomieszczeń znajdujących się w budynku głównym schroniska dla zwierząt na sale szkoleniowe oraz wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt. OTOZ Animals planuje spotkania ze specjalistami zajmującymi się m.in. groomingiem, rehabilitacją zwierząt, dietetyką psów i kotów, czy fotografią. - Bieżnia wodna do rehabilitacji to już nie marzenie! 15 psich fantomów do profesjonalnych szkoleń, modernizacja budynku i adaptacja, kolejny sprzęt do rehabilitacji. Wszystko dzięki wam! Jesteście najlepsi! Wasze głosy są warte więcej niż milion złotych, bo dają szansę na długofalową walkę o poprawę losu zwierząt - dziękowali pracownicy schroniska swoim sympatykom.

W tym roku zrealizowanych zostanie też kilka zadań, które nie zdołały uzyskać wystarczającej liczby głosów w poprzednich edycjach. To np. rewitalizacja terenu przy ul. Obywatelskiej, Harcerskiej i Ludowej, gdzie powstanie fontanna z podświetleniem, stoły do gry i oświetlenie parkingu. - Cel udało się też osiągnąć piłkarzom, którzy wywalczyli zadaszenie trybun stadionu przy ul. Sulechowskiej oraz seniorom z Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów, którzy chcą wymienić stary i zniszczony płot wokół placówki - dodaje P. Dubicki. Sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”, bo właśnie tyle razy próbowali swoich sił piłkarze Lechii Zielona Góra. - Kryta trybuna jest nasza - cieszą się zawodnicy i kibice.

Mieszkańcy Chynowa tradycyjnie zaangażowali się w zbieranie głosów na swoje zadanie w Budżecie Obywatelskim. Opłaciło się, bo zyskają sporo zmian w swojej dzielnicy, m.in. nowy chodnik, oświetlenie, a także strefę chilloutu z boiskiem do siatkówki plażowej wraz z drewnianymi hamakami i leżakami.

Z tegorocznego budżetu skorzystają wszystkie sołectwa - za sprawą montażu na ich terenie 40 urządzeń AED, które pomagają w ratowaniu życia. To urządzenie jest swego rodzaju asystentem w udzielaniu pierwszej pomocy. - Pomysł wziął się, niestety, z przykrych doświadczeń związanych z czasem dojazdu karetek do dzielnic, obaw przed udzielaniem pierwszej pomocy i faktu jak dużo osób umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia - tłumaczy Klaudia Baranowska, radna dzielnicy. Defibrylatory staną na zewnątrz, w miejscach, w których jest największy ruch mieszkańców i będą dostępne 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Zawada zyska też zaplecze sportowo-sanitarne, a w Przylepie dzieciaki pobawią się na pumptrucku oraz na rozbudowanym placu zabaw przy ul. Skokowej.

Lista zwycięskich zadań wraz z liczbą głosów na stronie http://zielonagora.konsultacjejst.pl/

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki