Mieszkańcy mówili o konflikcie ze spółdzielnią

10 Czerwiec 2022
Przyszli tłumnie, żeby opowiedzieć przed kamerą TVP1 o swojej bezsilności i wieloletnich zmaganiach ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Kisielin”. W minioną środę mieszkańcy os. Pomorskiego i Śląskiego zgromadzili się przed wejściem do Zespołu Edukacyjnego nr 3…

O Spółdzielni Mieszkaniowej „Kisielin” nie raz już było głośno w Polsce, a to za sprawą opłat za używanie chodnika, a to po przegranym procesie z urzędem miasta, gdzie władze „Kisielina” żądały ok. 919 tys. zł za użytkowanie drogi do ZE 3.

Niejednokrotnie mieszkańcy skarżyli się w mediach na organizację kierowaną przez prezesa Jerzego Biczyka. Wielkie emocje budziło odłączanie całych bloków od ogrzewania i ciepłej wody, gdy wspólnoty mieszkańców decydowały się opuścić spółdzielnię. Tak było w przypadku os. Śląskiego 10 oraz 9, a w 2021 r. także w przypadku os. Pomorskiego 12abcd, gdzie doszło do dewastacji węzła cieplnego. - Dziwne rachunki i remonty, trudność z uzyskaniem wyjaśnień od spółdzielni, brak reakcji na realne problemy - to najczęściej powtarzane zarzuty.

Pomimo tego mieszkańcy przez lata nie zmienili zarządu SM „Kisielin.” Ale gdy TVP1 postanowiła zrobić reportaż z cyklu „Alarm!” o sytuacji na os. Pomorskim i Śląskim, licznie stawili się, by opowiedzieć o bolączkach. Ich gniew jest tym większy, że ostatnio przy blokach os. Pomorskie 14, 15 i 19, rozebrano kolejne chodniki i zlikwidowano plac zabaw. Dlaczego? - Ze złośliwości - twierdzą ludzie.

- Całe szczęście, że nasz blok opuścił spółdzielnię już w 2016 r. Teraz mamy wszystko zrobione i wyremontowane - przyznaje Jolanta Tomkiewicz, która mieszka przy os. Pomorskim 2. - Przyszliśmy zobaczyć czy w ludziach coś w końcu pękło, czy chcą zmian. A te są potrzebne. Proszę sobie wyobrazić, że spółdzielnia naliczała mi 117 zł miesięcznie za rzekome korzystanie z jej infrastruktury, za chodniki i parking. Jeżeli każdy na Pomorskim i Śląskim miałby tyle miesięcznie płacić, chodniki musiałyby być ze złota.

- My odłączyliśmy się w 2019. Jedyne pytanie jakie sobie zadaję, to czemu tak późno - mówi pan Zbigniew z os. Śląskiego 10. - Sąsiedzi płacą za czynsz ponad 800 zł, my około 400 zł z hakiem. To wyraźna różnica, jestem bardzo zadowolony ze zmiany. Ale dziś przyszedłem, bo to nie jest normalne, że się na osiedlu chodniki rozbiera, że spółdzielnia walczy z ludźmi.

Pan Stefan z os. Pomorskiego 11 przyszedł, aby rozeznać się w sytuacji. - Ja to chętnie bym się odłączył, ale u nas dużo jest młodych i jakoś nikt się nie garnie, by działać we wspólnocie - smuci się.

Panią Wandę z os. Pomorskiego 19 oburza zlikwidowany plac zabaw. - Gdzie te dzieci mają się bawić? Czemu ktoś podejmuje takie decyzje? Przecież to jest majątek wszystkich, nie tylko kierownictwa spółdzielni. I jeszcze te rozebrane chodniki. Ostatnio widziałam kobietę, jak prowadziła tędy córkę do przedszkola. Mała przewróciła się w tym piachu, w tym błocie, płakała - opowiada.

Pani Janina z os. Pomorskiego 12 na spotkanie przyszła o kulach, aby opowiedzieć swoją historię. - W 2020 roku zmarł mój mąż. On zajmował się rachunkami i wszystko było w porządku, póki żył. Ale już w pierwszym sezonie grzewczym, gdy go zabrakło, naliczono mi 2,5 tys. niedopłaty za ogrzewanie. W kolejnym ponad 3 tys. zł. Ja tego nie rozumiem, a spółdzielnia nie potrafi mi tego racjonalnie wytłumaczyć. Więc płacę na raty, ale czuję, że coś jest nie w porządku - martwi się.

W nagraniu reportażu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jerzy Biczyk, prezes SM „Kisielin”, nie był obecny na spotkaniu i nie mógł odpowiedzieć na wątpliwości oraz pytania przedstawione przez mieszkańców.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki