Miasto zabiera sią za budowę i remonty dróg

7 luty 2024
To czołówka inwestycyjnej listy życzeń zielonogórzan: remonty starych i budowa nowych dróg. Prezydent Janusz Kubicki wsłuchując się w te głosy zdecydował o odnowieniu kilkudziesięciu jezdni, zarówno w „starej”, jak i nowej Zielonej Górze.

Na remonty dróg w „starej” Zielonej Górze i w sołectwach miasto otrzymało około 25 mln zł z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Drugie tyle - łącznie na 34 zadania inwestycyjne - dołoży z własnego budżetu.

Ulice w pakietach

Prace na ulicach Nowej (od Strzeleckiej do Pileckiego) i Lechitów (wraz z budową ścieżki rowerowej) już się kończą. W tym roku na pierwszy ogień idą ulice w dzielnicy Nowe Miasto: Przylep-Skokowa, Ochla-Św. Huberta i Zatonie-Niedoradz (miejski odcinek drogi) - umowy na roboty budowlane już podpisano.

Pozostałe zadania podzielono na tzw. 13 pakietów inwestycyjnych - przetargi będą ogłaszane sukcesywnie. Obecnie miasto szuka firm, które zajmą się ulicami: Karminową, Kremową i Oliwkową na osiedlu Kolorowym na Chynowie, Anny Jagiellonki (wraz z budową nowego odcinka drogi i parkingu) i Zamoyskiego (obie na os. Zastalowskim), rozbudową ul. Suwalskiej (na os. Mazurskim), budową minirond na skrzyżowaniach - Ochla-Topolowa, Drzonkowska-Głogowska i Głogowska-Modrzewiowa w Raculi oraz Pionierów Lubuskich-Pocztowa w Starym Kisielinie, jak również ulicami Zawiszy Czarnego i Kąpielowej na Jędrzychowie.

W tym roku w kolejce są jeszcze: ul. Zawada-Szkolna (odcinek Torfowa-Sportowa), Prosta, Rzeźniczaka - odcinki Batorego-Zdrojowa i Zdrojowa-Trasa Północna, Zdrojowa, Spawaczy, Zawiszy Czarnego, Kąpielowa, Żytnia, Zawadzkiego „Zośki” (odcinek Zachodnia-Ptasia), Francuska (odcinek Łużycka-Słowacka), Sorbska, Podgórna (od ronda 11 Listopada w kierunku skrzyżowania ul. Waryńskiego i Lwowskiej - na wysokości parkingu przy szpitalu), Łużycka - wiadukt nad Zieloną Strzałą, Łużycka (odcinek Zachodnia-ogródki działkowe, ze ścieżką rowerową), Wyszyńskiego (poszerzenie na odcinku Godlewskiego-Monte Cassino) i Zjednoczenia (od ronda PCK do ul. Wiejskiej/Lisiej).

- Realizacja dalszych 14 inwestycji będzie uzależniona od środków finansowych, które pozostaną po otwarciu wskazanych pakietów przetargowych - wyjaśnia Wojciech Sobierajski, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie. - Na liście są ulice: Poznańska (Chynów), Zawada-Poznańska, Gorzowska, Kostrzyńska, Międzyrzecka, Słubicka, Świebodzińska, Jagodowa, Nowojędrzychowska, Mokra, Bociania, Ochla-Zielonogórska, Racula-Grabowa oraz Mrągowska.

Wsparcie mieszkańców

Miasto przygotuje też dokumentacje projektowe m.in. remontów ulic: Nobla, Czekanowskiego, Domeyki, Arctowskiego, Wierzbowej, Warzywnej, Bocznej, Pinokia, Węglowej, Składowej i Rymarskiej.

- Remonty istniejących ulic to dziś rzeczywiście problem - przyznaje radny Andrzej Brachmański (Zielona Razem), który od kilku lat zabiegał o odnowienie zniszczonej ul. Węglowej. - Łatwiej dostać dofinansowanie do budowy nowych jezdni niż do remontów. Dlatego uruchomienie programu jest przełomem w podejściu do sprawy. Jako radny zabiegam o ulice spoza tego programu. To niestety trwa, bo robimy je w całości z naszych środków. Ale ważne jest tu wsparcie mieszkańców. Do tegorocznego budżetu udało się w ten sposób wstawić Węglową - tutaj bardzo pomogła pani Marzena Oleksy, mieszkanka tej ulicy.

Inne wybrane inwestycje drogowe w 2024 r.

  • budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 283 (kładka w Barcikowicach)
  • budowa drogi ul. Krępa-Leśna
  • budowa dróg w Przylepie: Podgórnej, Strumykowej i Morelowej
  • budowa drogi ul. Stary-Kisielin-Okrężna
  • budowa drogi ul. Zatonie-Jaśminowa
  • ul. Stary Kisielin: Liliowa i Makowa (wyjazd)
  • al. Niepodległości-Kazimierza Wielkiego - ciąg pieszy
  • odcinek drogi ul. Łężyca-Inwestycyjna

(rk)