Miasto dołoży do nauczycielskich pensji

12 Marzec 2024
Rząd podwyższył w tym roku wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Z kolei prezydent Janusz Kubicki ogłosił, że miasto zwiększy wysokość dodatków do ich pensji. Radni jednogłośnie poparli na sesji ten pomysł, dzięki czemu wszystkie świadczenia wzrosną od 30 do 80 procent.

W czwartek, 7 marca, na konferencji prasowej prezydent zaprezentował projekt zmian w regulaminie płac zielonogórskich nauczycieli. - W mieście mamy ponad 3,1 tys. etatów nauczycielskich. Zależy nam na tym, aby wszystkie te osoby otrzymywały godne wynagrodzenie. I dlatego zamierzamy podwyższyć wysokość dodatkowych składowych pensji, za które odpowiada samorząd, czyli m.in. dodatek motywacyjny, wychowawczy. Zależy nam na wysokim poziomie edukacji w mieście, nasi nauczyciele zasługują na wsparcie - podkreślił Janusz Kubicki.

Jak wysokie podwyżki przewiduje magistrat? - Przykładowo bardzo ważny jest dodatek za wychowawstwo, który od lat wynosi 300 zł brutto. Natomiast my proponujemy 500 zł. Wydaje się, że jest to znacząca zmiana dla nauczycieli, którzy nie tylko uczą naszą młodzież, ale też pełnią funkcję wychowawcy klasy. Tych dodatków jest wiele, ale niemal wszystkie wzrosną od 30 do 80 proc. - tłumaczyła Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych.

Miasto zamierza także wprowadzić zupełnie nowe świadczenia. - Szczególnie zależy nam na dodatku dla nauczyciela współpracującego z oddziałami integracyjnymi. Dlaczego? Musimy pamiętać, że mamy coraz więcej dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności lub szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Warto, aby tacy pedagodzy również otrzymali dodatek za swoją ciężką pracę - mówiła W. Haręźlak.

Urząd miasta wskazał  przy tym, że w innych ośrodkach w Polsce podwyżki są skromniejsze - przykładowo dodatek wychowawczy w Łodzi zostały podwyższony z 300 na 350 zł. W Zielonej Górze mają także znacznie wzrosnąć dodatki motywacyjne, bo aż o 80 proc. ze 170 do 303 zł.

W przedstawionej uchwale miasto zawarło także mechanizm procentowy, który będzie gwarantował, że wraz podnoszeniem pensji zasadniczej nauczycieli będzie rosła wysokość poszczególnych dodatków do pensji. Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych zaznaczył, że miasto konsultowało projekt podwyżek z czterami związkami zawodowymi, które funkcjonują w miejskich jednostkach oświatowych.

- Chciałbym serdecznie podziękować ich przedstawicielom za konstruktywną postawę. To nie jest tak, że z takich negocjacji wszyscy wychodzą zadowoleni. Myślę jednak, że kompromis, który został zawarty, jest dobrą wiadomością dla nauczycieli i dyrektorów w Zielonej Górze - mówił J. Skorulski.

O słuszności propozycji prezydenta Kubickiego w sprawie zwiększenia płac przekonani są również radni miasta. Dlatego w miniony wtorek, podczas nadzwyczajnej sesji rady, jednogłośnie przegłosowali wszystkie podwyżki. Dzięki temu zmiany wejdą w życie już 1 kwietnia.

(md)