Mamy uniwersytet pełną gębą

27 Marzec 2013
- O rany, jak się cieszę – komentuje prof. Leszek Jerzak, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych. A z czego tak się cieszy pan dziekan?

Z prawa do doktoryzowania, które wydział uzyskał w dyscyplinie „ochrona środowiska”. – Dzięki temu jesteśmy uniwersytetem pełną gębą. Bezprzymiotnikowym. To historyczna chwila. Jestem szczęśliwy, bo nasz wydział w ciągu pięciu lat uzyskał prawo do doktoryzowania w dwóch dziedzinach – mówi prof. Jerzak.

O co chodzi z tym tzw. bezprzymiotnikowym uniwersytetem? Polskie uniwersytety dzielą się na dwie kategorie.

Tzw. przymiotnikowe np. uniwersytet przyrodniczy, uniwersytet techniczny itd. Są zazwyczaj specjalistycznymi placówkami traktowanymi jako uczelnie niższej kategorii. Natomiast tzw. uniwersytet bezprzymiotnikowy, do pierwsza liga polskich uczelni. Trzeba jednak spełniać odpowiednie warunki, czyli np. mieć prawo doktoryzowania w 10 określonych przez ministerstwo kierunkach. I właśnie dzięki „ochronie środowiska” UZ spełnił ten ustawowy warunek. Nie zostanie zdegradowany do niższej kategorii.
- Planujemy, że od 1 października uruchomimy studia doktoranckie – dodaje na koniec prof. Jerzak.

Ponadto, na tym samym posiedzeniu Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Wydziałowi Inżynierii Lądowej i Środowiska UZ przyznano prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego z budownictwa.

Ochrona środowiska to już piętnaste uprawnienie do doktoryzowania na Uniwersytecie Zielonogórskim. I choć Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym mówi, że ...Wyraz „uniwersytet” może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dziesięciu dyscyplinach, to jednak uprawnienia te muszą być w ściśle określonych dziedzinach nauki:

1) humanistycznych, prawnych, ekonomicznych lub teologicznych (w tym zakresie UZ posiada uprawnienia do doktoryzowania z: filozofii, literaturoznawstwa, pedagogiki, historii);
2) matematycznych, fizycznych, nauk o Ziemi lub technicznych (w tym zakresie UZ posiada uprawnienia do doktoryzowania z: astronomii, automatyki i robotyki, budowy i eksploatacji maszyn, budownictwa, elektrotechniki, fizyki, informatyki, inżynierii środowiska, matematyki);
3) biologicznych, medycznych, chemicznych, farmaceutycznych, rolniczych lub weterynaryjnych (w tym zakresie UZ posiada uprawnienia do doktoryzowania z: biologii, ochrony środowiska).

Budownictwo to piąte uprawnienie Uniwersytetu Zielonogórskiego do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego. Dotychczas UZ posiadał takie uprawnienia z elektrotechniki (uzyskane w 2001 r.), historii (uzyskane w 2001 r.) i matematyki (uzyskane w 2002 r.). Po dziesięciu latach przerwy, w listopadzie 2012 r. prawo do habilitacji uzyskała astronomia, a dziś z satysfakcją możemy poinformować o uprawnieniach do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego dla budownictwa.

 

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki