Mamy już 150 nowych ławeczek dla seniorów

27 Styczeń 2023
Dzięki inicjatywie Pawła Wysockiego oraz Filipa Czeszyka, w ciągu ostatnich trzech lat w Zielonej Górze ustawiono 150 tzw. ławeczek dla seniorów. - Ich lokalizację wskazali nam mieszkańcy - podkreślają radni klubu Zielona Razem.

O tym, że dla niektórych starszych osób poruszanie się pieszo po mieście stanowi duży wysiłek nie trzeba nikogo przekonywać. Seniorzy cierpią na różne dolegliwości, dlatego podczas wyjścia po zakupy czy do lekarza ławka może być szansą na ulgę i odpoczynek.

- Wsłuchując się w głosy zielonogórzan zrozumieliśmy, że takich ławeczek przy niektórych głównych ciągach komunikacyjnych po prostu brakuje. Dlatego wspólnie z Filipem Czeszykiem postanowiliśmy to zmienić, aby ułatwić życie starszym mieszkańcom - tłumaczy radny Paweł Wysocki.

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji były konsultacje, które przeprowadzono wśród osób starszych. Radni rozmawiali z zielonogórzanami m.in. w klubach seniora, aby dowiedzieć się, gdzie takich ławeczek najbardziej brakuje. - Wytypowaliśmy najważniejsze lokalizacje, a później sprawdzaliśmy własność danego terenu, czy należy do miasta. Tam, gdzie było to możliwe, ustawialiśmy ławkę. Koszt wraz z transportem i montażem zamykał się w kwocie około tysiąca złotych od sztuki - wyjaśnia P. Wysocki.

Efekt tych prac? W ciągu trzech lat w różnych punktach Zielonej Góry stanęło 150 nowych ławeczek. W samym 2022 roku przybyło ich 24, m.in. przy ul. Sucharskiego, Kilińskiego, Anieli Krzywoń.

- Z ławeczek może, oczywiście, korzystać każdy. Ale nie ukrywamy, że dedykowaliśmy je osobom starszym - mówi F. Czeszyk. - Taka inicjatywa była potrzebna, otrzymaliśmy podziękowania od seniorów. Nasz projekt jeszcze się nie zakończył, cały czas wsłuchujemy się w głosy zielonogórzan i czekamy na nowe propozycje, gdzie warto ławki ustawić. Mamy nadzieję, że dzięki temu Zielona Góra będzie jeszcze bardziej przyjazna mieszkańcom.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki