Mamy budżet. W przyszłym roku na inwestycje przeznaczymy ponad 220 mln zł

29 Grudzień 2020
Jeszcze przed świętami radni uchwalili budżet miasta na 2021 rok. Wydamy ponad miliard złotych. Największy kawałek budżetowego „ tortu” przypadnie - jak zwykle - oświacie i edukacji, niewiele mniejsza część – pomocy i polityce społecznej. Trzeci co do wielkości kawałek to inwestycje, w przyszłym roku przeznaczymy na nie ponad 220 mln zł. Będziemy budować między innymi drogi, parkingi i szkolną salę gimnastyczną.

Sesja budżetowa odbyła się w formule zdalnej i wzięli w niej udział niemal wszyscy radni. Prezydent Janusz Kubicki przedstawił plan wydatków i dochodów na przyszły rok, na samym początku zaznaczając, że nie będzie to budżet, który zadowoli wszystkich. - Znajdujemy się w trudnym momencie funkcjonowania miasta, kraju i świata. To będzie budżet, który będziemy pewnie często nowelizować, dostosowując go do bieżących wyzwań – mówił prezydent. Dochody miasta wyniosą 1 mld 8 mln zł, a wydatki 1 mld 160 mln. Najwięcej miasto wyda na oświatę i edukację – blisko 350 mln zł, następnie na pomoc i politykę społeczną – 295 mln, na trzecim miejscu uplasowały się inwestycje z kwotą prawie 222 mln zł. - Mamy plany na inwestycje. Oczywiście mogą pojawić się problemy i perturbacje. W przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę obwodnicy południowej, parkingu wielopoziomowego przy Palmiarni, parkingu wielopoziomowego przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, sali gimnastycznej przy zespole szkół przy ul. Energetyków oraz zaplanowana jest budowa kilku ulic, m.in. dalsza część remontu al. Zjednoczenia – wymieniał J. Kubicki. Zaznaczył też, że inwestycje są dla niego bardzo ważne, ponieważ pomogą przetrwać zielonogórskim przedsiębiorcom w trudnych czasach kryzysu.

Po prezentacji prezydenta rozpoczęła się faza pytań, która płynnie przeszła w dyskusję. Najwięcej kontrowersji wzbudził plan budowy łącznika ul. Pileckiego z ul. Kożuchowską. W budżecie zapisano na ten cel 10 mln zł. Spór ten toczy się już od kilku lat. Budowy chcą mieszkańcy ul. Jagodowej, przeciwni są m.in. ci, którzy mieszkają przy ul. Geodetów. Powstały nawet dwa stowarzyszenia, które próbują przeforsować racje jednej i drugiej strony sporu. - Czy jest konieczność budowy tej drogi, skoro powstanie obwodnica południowa? Przecież ona ma odciążyć tę część miasta. Poza tym mieszkańcy obawiają się tej inwestycji – podkreślał Dariusz Legutowski (KO). Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk odpowiedział, że eksperci wskazali na potrzebę budowy łącznika, pomimo tego, że powstanie obwodnica południowa. Radni Koalicji Obywatelskiej przedstawili 30 propozycji wniosków zmieniających budżet. Chcieli pieniądze przeznaczone na budowę ul. Pileckiego rozdysponować m.in. na oświetlenie przy hali tenisowej, stypendia dla młodych sportowców, nowe nasadzenia w mieście, parkingi na osiedlach... Natomiast radny Paweł Zalewski (niezależny) również złożył wniosek o usunięcie z budżetu budowy ul. Pileckiego, a według niego uwolnione 10 mln powinno zmniejszyć deficyt. I to właśnie do jego pomysłu przychylił się prezydent Kubicki: - Chciałbym zrezygnować z budowy ul. Pileckiego, dopóki nie dogadają się mieszkańcy i dopóki nie znajdziecie wspólnego mianownika jako radni. Wolę zmniejszyć deficyt miasta, jak sugerował pan Zalewski.

Prezydent odniósł się też do propozycji przedstawionych przez radnych KO. - Wśród propozycji, które przedstawiliście nie ma żadnego wniosku, który nie byłby słuszny. Każdy jest ważny dla jakiejś grupy mieszkańców – powiedział J. Kubicki. Obiecał, że część z zadań, jeśli nie zostały uwzględnione w innych punktach budżetu, pokryje z rezerwy ogólnej. Powstanie więc oświetlenie przy hali tenisowej, zostanie wyposażony pokój terapeutyczny w IV Liceum Ogólnokształcącym, będą nowe nasadzenia przy ul. Wyszyńskiego i Wojska Polskiego oraz miejsca parkingowe na Zaciszu.

Po tych zmianach w projekcie uchwały budżetowej oraz deklaracjach prezydenta, budżet miasta został przegłosowany. Dwóch radnych było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Wiele emocji wywołał również temat budowy hali widowiskowo-konferencyjnej. Radni KO zarzucali, że nie przeprowadzono konsultacji społecznych i złożyli propozycję, aby zapytać mieszkańców, czy są za tym, aby wyremontować amfiteatr czy wybudować w tym miejscu halę widowiskową. - Nie ma miasta w Polsce, które zburzyłoby amfiteatr albo zamieniło go na halę. Nasz amfiteatr można wyremontować, a halę postawić przy trasie S3, jeśli będą pieniądze – przekonywał Janusz Rewers (KO). - Amfiteatr to nie przeżytek, możemy go zadaszyć i będzie spełniał swoją funkcję przez 3/4 roku – dodał Marcin Pabierowski (KO). Innego zdania byli radni Zielonej Razem. - Mam sentyment do amfiteatru, ale coś się kończy, coś zaczyna. Amfiteatry mają rację bytu w miejscowościach nadmorskich, turystycznych – mówił Andrzej Brachmański.

- Były organizowane konsultacje, sam byłem na kilku spotkaniach. Brali w nich udział mieszkańcy, ludzie kultury. Udało się nam coś wypracować, a teraz znowu mamy to konsultować – zastanawiał się nad wnioskiem radnych KO, Grzegorz Hryniewicz. Wreszcie projekt uchwały w sprawie konsultacji dotyczących remontu amfiteatru został odrzucony przez większość radnych.

(ap)

 

Najważniejsze inwestycje w 2021 r.

* obwodnica południowa

* parking wielopoziomowy przy Palmiarni

* parking wielopoziomowy przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

* sala gimnastyczna przy Zespole Edukacyjnym nr 10

* remont al. Zjednoczenia ( m.in. wiadukt)

* budowa miejsc parkingowych na osiedlach

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki