Majowe łowy na książkowe rarytasy. Owocne!

13 Maj 2022
Tydzień Bibliotek to doskonały moment, by zajrzeć zielonogórzanom przez ramię i sprawdzić co czytają. W liczbie wypożyczanych książek emeryci biją resztę na głowę.

Przed gmachem głównym Biblioteki Norwida, jak co roku w maju, stanął namiot. Łowy trwają w najlepsze. - Dobry myśliwy zawsze coś upoluje - mówi pan Zbigniew, który na kiermasz książek organizowany w ramach Tygodnia Bibliotek zagląda, gdy tylko ma okazję. Nazwiska nie ujawnia, żeby o jego szaleństwach zakupowych nie dowiedziała się żona. – Rozglądam się za książkami historycznymi, ale takimi przez duże H - tłumaczy pan Zbigniew. - W tym roku padło na „Perłę Ziemi Kaliskiej. Zespół Zamkowo-Parkowy w Gołuchowie”. Rezydowała tu sama Izabela Czartoryska.

Żona mogłaby przymknąć oko, bo panu Zbigniewowi szastania pieniędzmi nie można zarzucić. Na album wydał 15 zł.

- W ofercie są książki o różnej tematyce, dla dzieci i dorosłych. Ceny już od kilku złotych - zachęca Małgorzata Jeżykowska z WIMBP im. C. Norwida. - Do nabycia publikacje literatury pięknej - polskiej i obcej, powieść obyczajowa, sensacyjna, fantastyka, literatura popularnonaukowa, albumy.

W namiocie, gdzie odbywa się kiermasz - przekrój wieku szeroki. A jak sprawy czytelnictwa mają się w Zielonej Górze na co dzień?

- Jeśli chodzi o grupę najaktywniej czytającą - są to zdecydowanie emeryci - relacjonuje Marzena Wańtuch-Elińska z WiMBP, która jest specjalistką od statystyk. - Najwięcej czytelników to pracownicy umysłowi - około 2300 osób, na kolejnych pozycjach jest młodzież ucząca się (ponad 1800) i emeryci (ponad 1200 osób).

Wśród zielonogórzan nie brakuje moli książkowych. Najaktywniejsi w ciągu roku potrafią wypożyczyć ponad 600 tytułów! W zeszłym roku z zasobów biblioteki Norwida skorzystało w sumie ok. 16 tys. czytelników.

Popularyzacji, a raczej renesansowi czytelnictwa przysłużyła się… pandemia. Jeszcze w zeszłym roku Biblioteka Narodowa przeprowadziła badania. 42 proc. Polaków na pytanie, czy sięgnęły w minionym roku choćby po jedną książkę, odpowiedziało „tak”. Tym samym padł wynik najlepszy od sześciu lat. Pozytywne statystyki utrzymują się też w Zielonej Górze. - Przez cały zeszły rok odnotowaliśmy ponad 300 tys. udostępnień i wypożyczeń - podsumowuje M. Wańtuch-Elińska.

Idealna książka według statystycznego zielonogórzanina? Kryminał na papierze. Najchętniej autorstwa Remigiusza Mroza. Wśród polskich autorów kryminałów w czołówce utrzymuje się Katarzyna Bonda, Jędrzej Pasierski i Katarzyna Puzyńska, a także Przemysław Piotrowski z naszego lokalnego literackiego podwórka. Mocno trzyma się literatura obyczajowa i romanse. Zielonogórzanie z przyjemnością sięgają po Danielle Steel czy Charlotte Link. Popularny jest także temat rozwoju osobistego: „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro czy „Twoja wewnętrzna moc” Agnieszki Maciąg. W minionym roku na wszystkie książki A. Maciąg były rezerwacje.

- Czytelnicy chętnie wypożyczają również książki nagrodzone, wcześniej je rezerwując - opowiada M. Wańtuch-Elińska.

Majowy Kiermasz Książek potrwa do soboty. W dni powszednie w godz. 10.00-17.00, w sobotę 10.00-14.00.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki