Mądrość i doświadczenie - to ich potencjał!

10 Czerwiec 2022
W miniony wtorek na inauguracyjnej sesji w ratuszu zebrała się Zielonogórska Rada Seniorów, która wybrała swoje władze. Przewodniczącym został maestro Czesław Grabowski, były dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej, jego zastępczynią Jolanta Kostecka z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obradom przewodniczył prezydent Janusz Kubicki, przy wyborze przewodniczącego rady zastąpiła go Ewa Trzcińska, sekretarz miasta.

- Cieszę się, że po przerwie wracamy do spotkań Zielonogórskiej Rady Seniorów. Chciałbym wam bardzo podziękować, że zgodziliście się pracować w nowej radzie - mówił prezydent Janusz Kubicki. - Polityka senioralna w Polsce ma coraz większe znaczenie. Życzę wam wielu wspaniałych pomysłów, bo wiem, że seniorom ich nie brakuje. Liczę na to, że Rada Seniorów pozwoli nam wykorzystać potencjał jaki w nich drzemie, niestety w kraju mamy z tym problem. A są to osoby mądre i doświadczone. Po co uczyć się na swoich błędach, jak można na cudzych. Liczę, że pomożecie nam zmienić Zieloną Górę na lepsze.

Jerzy Przybecki zaproponował, żeby przewodniczącym rady został Czesław Grabowski. - To obdarzony autorytetem, powszechnie szanowany zielonogórzanin - uzasadnił.

Za tą kandydaturą zagłosowało 10 radnych, dwoje poparło Jolantę Kostecką, która ostatecznie została wiceprzewodniczącą rady. Oddano też dwa nieważne głosy. We wtorkowych obradach nie uczestniczył Stanisław Iwan.

- Bardzo dziękuję wam za zaufanie. Chciałabym, abyśmy sobie wzajemnie pomagali w rozwiązywaniu problemów zielonogórskich seniorów. Niełatwo jest być przewodniczącym rady mędrców, ale pomożecie? - zapytał Cz. Grabowski, żartobliwie nawiązując do odezwy pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka.

Zielonogórska Rada Seniorów odpowiedziała zgodnie: - Pomożemy! - utrzymując się w konwencji żartu maestro, który słynie z poczucia humoru.

- Od niedawna jestem emerytką, reprezentuję ZUTW. Całe życie pracowałam na Uniwersytecie Zielonogórskim, na wydziale pedagogicznym. Zajmowałam się animacją kultury, ze studentami przeprowadziłam niejedną akcję - przedstawiła się radzie J. Kostecka. I dodała żartobliwie: - Wraz z Czesławem Grabowskim stworzymy bardzo kulturalny duet przewodniczących rady.

Poprzednia Rada Seniorów nie miała szansy rozwinąć skrzydeł, jej kadencja wygasła z powodu pandemii koronawirusa. Nową „radę mędrców” rada miasta powołała z poślizgiem, przyjmując odpowiednią uchwałę na lutowej sesji.

(rk)

 

15 w radzie

Prezydent wręczył nominacje członkom rady. W skład Rady Seniorów weszło 15 osób. Rada miasta zarekomendowała czterech przedstawicieli: Fryderyk Cielecki, Czesław Grabowski, Jerzy Przybecki i Piotr Fabich, prezydent Zielonej Góry trzech: Stanisław Iwan, Marian Babiuch i Mirosław Badurek, Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku trzech: Jolanta Kostecka, Dorota Bartwińska i Kazimierz Błaszyński, Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry dwóch: Halina Bień i Mirosław Jaroszyński oraz Lubuska Rada Kombatantów, Osób Represjonowanych i Stowarzyszeń Patriotycznych trzech: Maciej Jankowski, Czesław Laska i Waldemar Sawicki.

 

 

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki