Macie wielkie serca

1 Grudzień 2023
- Nigdy nie wiadomo co nas spotka, dlatego warto jest pomagać - mówi Grzegorz Hryniewicz, który z tego przesłania uczynił motto stowarzyszenia. Na jego czele stoi już 15 lat.

- Podobno stowarzyszenie „Warto Jest Pomagać” zrodziło się z miłości do kolęd…

Grzegorz Hryniewicz: - Pamiętam, kiedy kolędy śpiewało się tylko w kościołach. A że czuję ich magię, postanowiłem wyjść z nimi do ludzi, w nieco inną przestrzeń. Pierwszy charytatywny koncert zagraliśmy w trzech lokalach, wsparł dzieci mieszkające razem z mamami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Druga edycja była poświęcona budowie hospicjum, podczas trzeciej zbieraliśmy na ratowanie wzroku małej Hani, która chorowała na białaczkę szpikową. W trakcie działalności stowarzyszenia koncertowanie przenieśliśmy do Lubuskiego Teatru, a później do hali CRS. Niezmienna pozostaje współpraca z Wojciechem Zandeckim, pod którego dyrekcją gra Orkiestra „Warto Jest Pomagać”.

- Komu pomożemy w tym roku?

- Wspieramy dwóch chłopców, podopiecznych stowarzyszenia. Cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Tymka Ulanowskiego i Lucka Wilka. Obaj zmagają się z ciężkimi schorzeniami, mimo młodego wieku mają za sobą mnóstwo trudnych doświadczeń. Tegoroczna gala „Warto Jest Pomagać” odbędzie się 16 grudnia o 19.00 w hali widowiskowo-sportowej CRS przy ul. Sulechowskiej. Tradycyjnie będzie towarzyszył jej świąteczny kiermasz, z którego zysk trafi na konta podopiecznych.

- Niewątpliwym wabikiem są gwiazdy. Kogo zobaczymy na scenie?

- Wojciech Zandecki pokieruje orkiestrą, która liczy bez mała 40 osób. Przy jej akompaniamencie wystąpią: Tatiana Okupnik, Reni Jusis, Halina Benedyk i Marco Antonelli, Natalia Grosiak (Mikromusic), Wiktor Dyduła oraz Studio Atut z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Usłyszymy kolędy i największe przeboje naszych gości. Koncert poprowadzą znani kabareciarze: Joanna Kołaczkowska i Leszek Jenek.

- Tradycyjnie stowarzyszenie wyłoni Anioły Roku. Kim są zielonogórscy darczyńcy?

- Wierzę, że nie tylko warto jest pomagać, ale też podziękować tym, którzy pomagają. Każdy z nas może wskazać osobę, firmę, organizację i instytucję, której należy się nagroda - Anioł Roku, za pomoc innym. Formularz można znaleźć na stronie internetowej www.wartojestpomagac.pl. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 3 grudnia br. Potem kapituła wybierze zwycięzców, do których podziękowania i statuetki trafią podczas koncertu charytatywnego.

- Działalność stowarzyszenia nie kończy się na koncertach charytatywnych. Jakie akcje pomocowe macie na koncie?

- Organizujemy bezpłatne warsztaty dla mieszkańców: z pierwszej pomocy, kulinarne, rękodzielnicze. Prowadzimy kawiarenkę i galerię, a w niej wystawy, turnieje i konkursy. Po wybuchu wojny włączyliśmy się w pomoc Ukrainie, a podczas pandemii rozdawaliśmy żele do dezynfekcji i maseczki. Co roku przy współpracy z MOPS przygotowujemy ponad sto szkolnych wyprawek, które trafiają do dzieci z gorzej sytuowanych rodzin. Stowarzyszenie „Warto Jest Pomagać” systematycznie wspiera Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Zorganizowaliśmy m.in. zbiórkę pieniędzy na potrzeby pacjentów Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dzięki pomocy mieszkańców udało się zebrać 60 tys. zł. Zielonogórzanie mają wielkie serca i dobrze wiedzą, że warto jest pomagać.

- Dziękuję.

 

Agnieszka Hałas