Na życzenie pasażerów zmiany kursów MZK

25 Listopad 2016
Od czwartku 1 grudnia miejskie autobusy zmieniają rozkład jazdy. Bez obaw – nie wszystkie. Tylko na kilku liniach. Łatwiej będzie wyjechać z os. Zdrojowego.

- Zielonogórzanie składają różne wnioski dotyczące częstotliwości kursów, godzin odjazdów i tras autobusów. Obecne zmiany są odpowiedzią na ich postulaty – tłumaczy Barbara Langner, szefowa MZK. – Największe zmiany dotyczą linii nr 11. Wzdłuż Trasy Północnej wciąż powstają nowe domy. Mieszka tam coraz więcej ludzi. Stąd zmiana na tej linii – zwiększymy częstotliwość kursów autobusów obsługujących os. Zdrojowe.

Nowa trasa linii nr 11: WYCZÓŁKOWSKIEGO – al. Wojska Polskiego – Zjednoczenia – Energetyków – Batorego – Trasa Północna – Mechaników – Zdrojowa – Sulechowska – Staszica – Dworzec PKP – Chrobrego – pl. Piłsudskiego – Podgórna – Szosa Kisielińska – RACULKA.

Rozwiązanie to umożliwi:

- bezpośrednie połączenie zarówno kampusu A, jak i B z budynkami dydaktycznymi Uniwersytetu Zielonogórskiego zlokalizowanymi przy ul. Energetyków,
- bezpośrednie połączenie os. Zdrojowego i ul. Sulechowskiej z dwoma kampusami UZ oraz Lotnikiem,
- bezpośrednie połączenie os. Zdrojowego z ul. Batorego i Energetyków (kościół św. Alberta oraz Tesco),
- poprawę obsługi komunikacyjnej na odcinku Batorego – Energetyków – Zjednoczenia do al. Wojska Polskiego,
- bezpośrednie połączenie wschodniej części miasta z Centrum Rekreacyjno-Sportowym.

Inne zmiany:

* Linia nr 30

Realizacja wniosków mieszkańców Suchej i Ługowa skarżących się na problemy z dojazdem w godzinach porannych.

Kursy z Ługowa z godziny 5.31, 6.28 i 7.28 zostały zmienione na godziny 5.11, 6.08 i 6.48.

Mieszkańcy sugerowali przyspieszenie porannych kursów o 20 minut, co zostało zrealizowane o 5.11 i 6.08, natomiast kurs szkolny został przyśpieszony o 40 minut – autobus do przystanku Centrum zamiast o godz. 8.08 dojedzie na godzinę 7.28, co da możliwość przesiadki na inne autobusy.

Ponadto mieszkańcy Suchej i Ługowa skarżyli się na zbyt wczesny odjazd ostatniego autobusu. Ostatni kurs z przystanku Palmiarnia do Suchej i Ługowa realizowany jest o godz. 19.13. W nowym rozkładzie jazdy ostatni autobus w dni robocze i soboty odjedzie z przystanku Palmiarnia o 21.12.

* Linia nr 39

Na telefoniczne wnioski mieszkańców dotyczące szkolnej linii nr 39, która realizuje jeden kurs z ul. Batorego do szkół przy ul. Botanicznej o godzinie 8.00, od 1 grudnia uruchomiony będzie powrotny kurs tej linii z ul. Botanicznej do ul. Batorego o godz. 14.40.

* Linia nr 12

Na wnioski pasażerów z ul. Anny Jagiellonki będą minutowe zmiany w rozkładach jazdy:
- z przystanku Anny Jagiellonki z godz. 7.12 na 7.07,
- z przystanku Centrum kursy o godzinach 14.38, 15.08, 15.38 i 16.08 zostają opóźnione o 10 minut.

(tc)

KONIEC TESTÓW BILETÓW ELEKTRONICZNYCH

MZK zakończył testy biletów elektronicznych nowej generacji. Dzięki nim pasażer nie musi wyjmować biletu z torby, czy kieszeni i przystawiać go do czytnika – system sam go znajduje i odnotowuje: kiedy wsiadł i wysiadł z autobusu. Testy prowadzono przez dwa miesiące na 10 pasażerach. – Okazało się, że dane były odczytywane z dokładnością 99,9 proc. – cieszyli się panowie Manfred Redka i Artur Wajchert z firmy Trapeze, która prowadziła testy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Taki system umożliwia dokładne śledzenie: ilu pasażerów, jakim autobusem i gdzie jeździ – mówiła B. Langner. - To umożliwia precyzyjne układanie rozkładu jazdy. Zakład przymierza się do kolejnych testów.