Lubuskie Wawrzyny. Nagrody dla mistrzów pióra

6 Marzec 2024
Pisarze, naukowcy i dziennikarze z naszego województwa zebrali plony zeszłorocznej pracy.

Lubuski Wawrzyn Literacki, który ma już 30-letnią tradycję, został wręczony w dwóch kategoriach: proza i poezja. Za najlepszego prozaika został uznany Mariusz Wilk za książkę „Procidana”, za najlepszego poetę Konrad Wojtyła za tomik „Scherzofrenia”.

Lubuski Wawrzyn Naukowy otrzymała Gabriela Augustyniak-Żmuda za „Biografie językowe przesiedleńców ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej mieszkających w regionie lubuskim”. Lubuskim Wawrzynem Dziennikarskim (wręczony po raz 10.), została wyróżniona dziennikarka Radia Zachód Elżbieta Wozowczyk-Leszko za warsztat, nienachalną narrację i empatię. Do rąk zwycięzców trafiły statuetki przedstawiające srebrne pióra dłuta Roberta Tomaka.

Zostały też przyznane małe pióra - wyróżnienie dla Młodego Dziennikarza powędrowało do Mateusza Kasperczyka z Radia Index. Jurorzy wręczyli również Srebrne Sokole Pióro za debiut literacki. Otrzymała je Patrycja Mierzejewska za „Wchłanianie żelaza”. Najlepszą książką popularno-naukową został „Zielonogórski big beat i film (zespoły gitarowe i Lubuski Klub Filmowy)” Ryszarda Łomskiego.

Kapituła przyznała też wyróżnienia za walory edytorskie. Trafiły do Zygmunta Marka Piechockiego za „Listy po czasie” i Wydawnictwo Stowarzyszenia Forum Art: Igor Myszkiewicz za „O czarownicy i potworze: zielonogórskie procesy o czary”.

Dyplom za całokształt twórczości otrzymał Marek Staniszewski, a dyplomy honorowe: Hanna Bilińska-Stecyszyn, Iwona Małgorzata Żytkowiak, Edward Derylak, Zygmunt Marek Piechocki.

W plebiscycie online „Nagroda Czytelników” zwyciężył Ryszard Jasiński z książką „Król błot. Tuplickie opowieści”. Czytelnicy oddali ponad 3,5 tys. głosów.

Za organizacją Lubuskich Wawrzynów stoi WiMBP im. Norwida wespół z bliźniaczą instytucją im. Herberta w Gorzowie Wlkp.

(ah)