Lubisz pracę z ludźmi? Mamy ofertę dla ciebie!

14 Kwiecień 2022
Instytut Pedagogiki funkcjonuje w ramach Wydziału Nauk Społecznych UZ. Działalność naukowa w dyscyplinie pedagogika prowadzona jest na uczelni od ponad 50 lat. Instytut dynamicznie się rozwija, otwierając nowe kierunki studiów, by sprostać współczesnym potrzebom społecznym.

Jednym z kierunków prowadzonych w instytucie jest pedagogika, jej absolwenci uzyskują kwalifikacje nauczycielskie, wiedzę i umiejętności konieczne do wykonywania zawodu pedagoga i pracy z ludźmi w różnych środowiskach społecznych. Zależnie od wybranej specjalności są przygotowani do pracy w szkołach i innych placówkach oświatowych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, penitencjarnych oraz w służbach mundurowych, w systemie pomocy społecznej, poradniach specjalistycznych. - Studiuję logopedię już czwarty rok, nigdy nie żałowałam wyboru. Dowiedziałam się jak ważne jest holistyczne podejście do terapii dziecka. Wiem więcej na temat rozwoju dziecka, mechanizmów, które nim kierują. To dla mnie połączenie pasji z pracą - ocenia kierunek Adrianna Socha, studentka pedagogiki ze specjalnością logopedia.

Pedagogika specjalna - w zależności od wybranej specjalności absolwenci są przygotowani do diagnozy, opieki, edukacji i rehabilitacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, z chorobami przewlekłymi oraz z niepełnosprawnością ruchową, a także z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Po pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej absolwenci posiadają kompetencje do wykonywania zawodu nauczyciela edukacji przedszkolnej i nauczyciela klas I-III szkoły podstawowej.

Po pracy socjalnej można znaleźć pracę w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w domach pomocy społecznej.

Nowym kierunkiem jest animacja kultury i twórczej aktywności w sieci. - Są to innowacyjne studia kształcące animatorów kultury, pracujących metodą projektów w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami kultury oraz z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych. Są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na animatorów kultury przygotowanych do pracy z ludźmi w przestrzeni offline i online. Oprócz wielu zajęć z metodyki animacji kultury, działań twórczych, przygotowywania projektów animacyjnych i pozyskiwania na nie funduszy oraz przygotowania pedagogicznego do pracy z dziećmi i młodzieżą, mamy w programie zajęcia z zarządzania komputerami i siecią internetową, grafiki komputerowej, projektowania stron internetowych, wykorzystania narzędzi cyfrowych w pracy animatora kultury - tłumaczy dr Małgorzata Olejarz z instytutu. - Zapraszamy tych, którzy lubią pracę z ludźmi, są twórczy i poszukujący, chcą rozwijać się z użyciem nowych mediów i technologii cyfrowych oraz szukają studiów ciekawych i oryginalnych.

Od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować resocjalizację z kryminologią. To interdyscyplinarny kierunek dla młodych, ambitnych ludzi, interesujących się motywami, którymi kieruje się przestępca lub tym, dlaczego niektórzy ludzie nie potrafiąc poradzić sobie z trudnościami, stosując przemoc, sięgając po narkotyki i alkohol. Zajęcia będą realizowane przez nauczycieli akademickich i praktyków zajmujących się tematyką przestępczości, profilaktyki społecznej, kryminologii oraz prawa karnego. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w służbach mundurowych oraz w placówkach resocjalizacyjnych, profilaktycznych, ośrodkach dla osób uzależnionych, ośrodkach kuratorskich, sądach (kurator zawodowy) oraz w służbach odpowiadających za bezpieczeństwo społeczne. Absolwent uzyska też kwalifikacje pedagogiczne, które będą dodatkowym atutem na rynku pracy.

Pracownicy Instytutu Pedagogiki UZ