Linia 17 wjedzie na osiedle Przyjaźni

1 Wrzesień 2023
Od soboty, 2 września w głąb os. Przyjaźni wjedzie autobus komunikacji miejskiej. - Mieszkańcy ulic: Francuskiej, Kraljevskiej, Budziszyńskiej i Węgierskiej zyskają linię, która podwiezie ich do domu - mówi radny Robert Górski (Zielona Razem), inicjator zmian.

- Do tej pory wysiadałam przy Wyszyńskiego i z zakupami maszerowałam w głąb osiedla, w końcu to się zmieni - cieszy się pani Wanda, seniorka.

Obecnie linia 17 dojeżdża na ulicę Francuską, ale kurs kończy na dużym parkingu za Polmozbytem. W głąb os. Przyjaźni się nie zapuszcza. To utrudnienie dla mieszkańców jednego z największych osiedli. - Mieszkam na Węgierskiej, z pętli przy Polmozbycie mam daleko, z Wyszyńskiego też muszę pokonać spory odcinek - wzdycha pan Wojciech.

Przystanek na życzenie

- Mieszkańcy ul. Francuskiej, Kraljevskiej, Budziszyńskiej i Węgierskiej sygnalizowali problem - mówi radny Robert Górski, który podjął próbę wprowadzenia autobusu komunikacji miejskiej na ciasne osiedlowe uliczki. - Zwróciłem się do prezydenta Janusza Kubickiego, który bez wahania dał zielone światło.

- Dobrze działająca komunikacja miejska to jeden z naszych priorytetów. Codziennie autobusami kursuje ponad 70 tys. pasażerów. To właśnie z myślą o nich unowocześniamy tabor. Na bieżąco reagujemy też na sygnały mieszkańców, dokładamy linie, zwiększamy częstotliwość. Nasz tabor jest niemal w pełni elektryczny, w skali kraju jesteśmy liderami - mówi z dumą J. Kubicki.

Test zdany

Po akceptacji prezydenta, radny Górski skontaktował się z Miejskim Zakładem Komunikacji i na os. Przyjaźni rozpoczęły się tzw. przejazdy techniczne. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia, gdy widzieli, jak 12-metrowy autobus elektryczny przemyka osiedlowymi uliczkami. - Podczas testów okazało się, że „krótki” elektryczny autobus bez problemu pokonuje zakręty i wzniesienia - wyjaśnia Jacek Newelski z MZK. - „Elektryki” są ciche, nie będą przeszkadzały mieszkańcom.

Na os. Przyjaźni rozlokowano pięć nowych przystanków autobusowych: Francuska, Francuska -szkoła, os. Przyjaźni, Kraljevska i Budziszyńska. Nie będą to tradycyjne wiaty przystankowe, a miejsca oznaczone logotypem MZK z widocznym rozkładem jazdy.

Obsłuży je linia 17, która od soboty, 2 września, wjedzie w głąb osiedla. „Siedemnastka” kursować będzie na trasie dworzec główny - os. Przyjaźni - dworzec główny. - To trasa podstawowa. Będzie też specjalny kurs szkolny, który w dni robocze zabierze uczniów z os. Zacisze oraz os. Malarzy i dowiezie na ul. Francuską, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa nr 18 i Zespół Szkół Ekologicznych - mówi J. Newelski.

- Autobus zatrzyma się bezpośrednio pod szkołą. To rozwiązanie sugerowali nam rodzice i uczniowie - mówi R. Górski.

(łc)