W Łężycy będzie szkoła

11 luty 2022
Miasto przymierza się do budowy placówki edukacyjnej z oddziałami przedszkolnymi na osiedlu Czarkowo. Pracownia Arcus tworzy projekt budowlany nowego obiektu. Przetarg na tę inwestycję zaplanowano w drugiej połowie roku.

Jak nam powiedział Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie, pracownia architektoniczna Arcus kończy już projekt nowego obiektu. - Planujemy filię Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Przylepie - wyjaśnia J. Skorulski. - To będzie nowoczesna i funkcjonalna placówka z oddziałami przedszkolnymi. W planach jest stołówka, biblioteka, sala informatyczna i salka sportowa.

Projekt uwzględnia miejsca parkingowe, drogi dojazdowe i tereny zielone.

W październiku zeszłego roku urząd miasta zorganizował piknik konsultacyjny w Łężycy. To zielonogórskie sołectwo bardzo się rozbudowuje. Mieszka tu już ponad 3,5 tysiąca osób, a deweloperzy wznoszą kolejne domy. Mieszkańcy w większości opowiedzieli się za budową nowej placówki edukacyjnej. Bardzo ułatwiłaby życie rodzicom, którzy muszą dowozić pociechy na zajęcia do szkoły w Przylepie.

- Wierzę w to, że 1 września 2023 roku na osiedlu Czarkowo zabrzmi pierwszy dzwonek - mówi Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowe Miasto.

Prezydent Janusz Kubicki obiecał to mieszkańcom i słowa dotrzyma. - Łężyca to najszybciej rozwijające się sołectwo powiększonego miasta - podkreśla prezydent. - Trudno sobie wyobrazić, żeby nie było tam sal lekcyjnych.

Zdaniem Agnieszki Kozakiewicz, wiceprzewodniczącej rady dzielnicy Nowe Miasto, nowa placówka edukacyjna w Łężycy to konieczność. - Bardzo się cieszę, że w tej sprawie przeszliśmy od rozmów i obietnic do realnych działań - mówi A. Kozakiewicz. - Poślizg nie wynikał jednak ze złej woli miasta, a z problemów z pozyskaniem działki pod inwestycję. Mieszkańcy z niecierpliwością na to czekają. I trudno się dziwić, mieszka u nas coraz więcej rodzin z dziećmi.

Radna Kozakiewicz dodaje, że przy okazji budowy nowej szkoły zostanie też przygotowana ścieżka rowerowa. Teraz młodzież na dwóch kółkach porusza się przez las.

Obiekt powstanie w sercu osiedla - pomiędzy blokami a pętlą autobusową.

(rk)