W Łężycy będzie szkoła

11 luty 2022
Miasto przymierza się do budowy placówki edukacyjnej z oddziałami przedszkolnymi na osiedlu Czarkowo. Pracownia Arcus tworzy projekt budowlany nowego obiektu. Przetarg na tę inwestycję zaplanowano w drugiej połowie roku.

Jak nam powiedział Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie, pracownia architektoniczna Arcus kończy już projekt nowego obiektu. - Planujemy filię Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Przylepie - wyjaśnia J. Skorulski. - To będzie nowoczesna i funkcjonalna placówka z oddziałami przedszkolnymi. W planach jest stołówka, biblioteka, sala informatyczna i salka sportowa.

Projekt uwzględnia miejsca parkingowe, drogi dojazdowe i tereny zielone.

W październiku zeszłego roku urząd miasta zorganizował piknik konsultacyjny w Łężycy. To zielonogórskie sołectwo bardzo się rozbudowuje. Mieszka tu już ponad 3,5 tysiąca osób, a deweloperzy wznoszą kolejne domy. Mieszkańcy w większości opowiedzieli się za budową nowej placówki edukacyjnej. Bardzo ułatwiłaby życie rodzicom, którzy muszą dowozić pociechy na zajęcia do szkoły w Przylepie.

- Wierzę w to, że 1 września 2023 roku na osiedlu Czarkowo zabrzmi pierwszy dzwonek - mówi Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowe Miasto.

Prezydent Janusz Kubicki obiecał to mieszkańcom i słowa dotrzyma. - Łężyca to najszybciej rozwijające się sołectwo powiększonego miasta - podkreśla prezydent. - Trudno sobie wyobrazić, żeby nie było tam sal lekcyjnych.

Zdaniem Agnieszki Kozakiewicz, wiceprzewodniczącej rady dzielnicy Nowe Miasto, nowa placówka edukacyjna w Łężycy to konieczność. - Bardzo się cieszę, że w tej sprawie przeszliśmy od rozmów i obietnic do realnych działań - mówi A. Kozakiewicz. - Poślizg nie wynikał jednak ze złej woli miasta, a z problemów z pozyskaniem działki pod inwestycję. Mieszkańcy z niecierpliwością na to czekają. I trudno się dziwić, mieszka u nas coraz więcej rodzin z dziećmi.

Radna Kozakiewicz dodaje, że przy okazji budowy nowej szkoły zostanie też przygotowana ścieżka rowerowa. Teraz młodzież na dwóch kółkach porusza się przez las.

Obiekt powstanie w sercu osiedla - pomiędzy blokami a pętlą autobusową.

(rk)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki