Uroczystości Kresowe w Łężycy

17 Październik 2014
W programie: prelekcja „Przemilczane ludobójstwo na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej” oraz spotkanie autorskie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

 

Od 2009 r., najczęściej w połowie października, mieszkańcy wsi organizują obchody Dnia Pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Tegoroczne uroczystości odbędą się już w najbliższą sobotę. O 14.00 rozpocznie się msza koncelebrowana przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, od zeszłego roku honorowego obywatela gminy Zielona Góra. Po mszy, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ukraińskich oddziałów OUN-UPA, organizatorzy zaproszą do udziału w apelu pamięci pomordowanych. Tuż potem, w świetlicy wiejskiej rozpocznie się spotkanie z ks. Isakowiczem-Zaleskim. Będzie można kupić najnowszą książkę księdza, poprosić o autograf, podyskutować przy cieście, kawie lub herbacie.

- Będzie też uroczystość objęcia przez szkołę podstawową oraz gimnazjum w Przylepie honorowym patronatem łężyckiego pomnika pomordowanych – mówi Krzysztof Wołczyński, radny z Łężycy.

Również w sobotę, o 11.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na prelekcję ks. Isakowicza-Zaleskiego pt. „Przemilczane ludobójstwo na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej”. Autor jest historykiem, poetą, działaczem społecznym oraz współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Brata Alberta. Jest często nazywany duchownym do zadań specjalnych, gdyż ma odwagę mówić głośno o tym, o czym inni tylko szepcą.

Wstęp wolny.

(pm)