TIRy ominą Łężycę

8 Październik 2021
Podczas pikniku mieszkańcy Łężycy i Czarkowa zdecydowanie opowiedzieli się za budową obwodnicy zachodniej, która ominie ich domy. Pod petycją w tej sprawie do marszałek Elżbiety Anny Polak podpisało się ponad 200 osób. Dzień później zarząd ustąpił i ogłosił, że do inwestycji dołoży 15 mln zł.

Dla większości zielonogórzan obwodnica zachodnia do droga gdzieś na krańcu świata, z dala od ich domów. Jednak dla mieszkańców Łężycy to potencjalnie ogromny problem. Trwają przygotowania do budowy mostu w Pomorsku, a to oznacza, że w przyszłości sznur samochodów zza Odry będzie jechał przez Czarkowo, a to chyba najbardziej dynamicznie rozwijające się osiedle w mieście. Już teraz jedyna droga do centrum zatyka się.

Jedynym rozwiązaniem jest budowa obwodnicy z mostu, która ominie wszystkie miejscowości i dojdzie do Trasy Północnej. Problem w tym, że do tej pory marszałek województwa nie chciała współfinansować tej inwestycji.

To był jeden z tematów konsultacji społecznych, zorganizowanych podczas pikniku obok pętli autobusowej na Czarkowie.

 

Rozmawiamy o obwodnicy

 

- Konsultacje cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem - podsumowuje Krzysztof Staniszewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Drogami. - Mieszkańcy w większości opowiedzieli się za budową drogi, która ominie Czerwieńsk, Płoty, Wysokie, Przylep i Łężycę. Mieszkańcy Płotów, nie sprzeciwiając się pomysłowi, prosili tylko, aby obwodnica pobiegła jak najdalej od zabudowań, w sąsiedztwie torów kolejowych. Na wysokości Płotów i Przylepu musimy połączyć się z drogą wojewódzką 280 i mamy dwa warianty przebiegu trasy, jedną bliżej domów w Płotach, drugą koło torów.

K. Staniszewski zapewnia, że miasto nie zlekceważy żadnej z uwag i zostanie wybrany optymalny wariant drogi, uwzględniający również oczekiwania społeczne.

Radny Filip Gryko (Zielona Razem), organizator konsultacji mówi, że mieszkańców nie interesuje, kto da pieniądze na obwodnicę: PiS, PO, czy władze miasta. - Chcą mieć pewność, że gdy powstanie most w Pomorsku, ruch się nie zwiększy. Obecnie są problemy z wyjazdem z osiedla - dodaje.

Inwestycja ma wartość ok. 110 mln zł. Rząd da 78 mln, miasto 16 mln zł. Brakujące 15 mln miałby dołożyć zarząd województwa. Ten jednak zwlekał z decyzją.

 

Co ze szkołą?

 

Piknik konsultacyjny był dobrą okazją do rozmowy o nowej placówce edukacyjnej.

- Zdania były podzielone - przyznaje Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie. - Osoby wychowujące małe dzieci opowiedziały się za budową przedszkola lub szkoły podstawowej z klasami 1-3 i oddziałem przedszkolnym. Spora grupa osób jest zainteresowana ośmioklasową podstawówką.

Zdaniem J. Skorulskiego najbardziej optymalna wydaje się opcja budowy dwukondygnacyjnego budynku, który zajmą szkoła podstawowa z najmłodszymi klasami i przedszkolem.

Jolanta Rabęda, sołtys Łężycy, mówi, że szkoła i obwodnica są potrzebne. - Najwyższa pora przejść od słów do czynów - podkreśla.

Mieszkańcy Czarkowa od lat czekają na placówkę oświatową z prawdziwego zdarzenia. – Najlepiej, gdyby to była ośmioklasowa szkoła podstawowa z salą gimnastyczną oraz boiskiem, które byłoby dostępne po południu dla dzieci z osiedla oraz przedszkole. Starsze dzieci się tu nudzą - uważa Barbara Dybaś, która prowadzi na Czarkowie Niepubliczne Przedszkole „Wesoły Zakątek”. - Do tej pory powstawały na osiedlu tylko place zabaw dla maluchów, organizowane przez wspólnoty lub deweloperów. Jeśli chodzi o konkurencję, to myślę, że przy tak dużym osiedlu będę dodatkowym wsparciem dla miasta i wierzę, że znajdą się rodzice, którzy i tak będą chcieli posłać dziecko do placówki niepublicznej.

Planowana placówka będzie częścią Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Przylepie. Do końca tego roku może powstać koncepcja, w 2022 r. miasto poszuka źródeł finansowania inwestycji. Jeśli się uda, szkoła przyjmie uczniów za ok. 2,5 roku.

Mieszkańcy Łężycy upomnieli się o budowę boiska wielofunkcyjnego, z którego mogłyby skorzystać całe rodziny, np. do gry w piłkę nożną. Obecnie brakuje takiego obiektu w tej części miasta.

 

Marszałek obiecuje pieniądze

 

Na drugi dzień po pikniku, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, zarząd województwa ogłosił, że dołoży brakujące 15 mln zł.

- Pan wiceminister Waldemar Buda przyjechał do lasu i ogłosił swoją decyzję tak, jakby to był dziki zachód, a my jakimś plemieniem. Nasza stanowcza postawa spowodowała, że uzyskaliśmy od rządu 78 mln zł na obwodnicę. Zarząd mając deklarację rządu, wpisze inwestycję do Kontraktu Programowego Województwa Lubuskiego na lata 2021-2027 - poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak. Zapomniała dodać, że „las”, w którym minister Buda ogłosił rządowe pieniądze na inwestycję, to miejsce w którym w przyszłości prawdopodobnie powstanie rondo na obwodnicy. Warunkiem wsparcia rządowego był współudział województwa w inwestycji. Sceneria nietypowa, ale sama marszałek Polak też lubi takie klimaty, w kwietniu 2017 r., w szczerym polu nad Odrą ogłaszała budowę mostu w Milsku.

- To kolejny wielki sukces, po budowie obwodnicy południowej. Nasze zabiegi w tej sprawie i liczne spotkania, między innymi z przedstawicielami rządu, przyniosły efekty - prezydent Janusz Kubicki nie ukrywa radości. - Byłbym głupi, gdybym nie chciał takich pieniędzy na rozwiązanie problemów zielonogórzan.

(rk)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki