Isakowicz-Zaleski honorowym obywatelem gminy

18 Październik 2013
„Duchowny do zadań specjalnych” – tak o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim mówią i przyjaciele, i wrogowie. 19 października będzie gościem specjalnym gminy Zielona Góra, która nadała mu tytuł honorowego obywatela.

Skąd ten pomysł? Mieszkańcy Łężycy w dużej mierze wywodzą się z byłych Kresów. Przez dziesiątki lat nie mogli upamiętnić swoich bliskich, którzy zginęli w pogromach organizowanych przez ukraińskie oddziały UPA. Tymczasem ks. Isakowicz-Zalewski zasłynął nie tylko z otwartego mówienia o esbeckiej agenturze w polskim Kościele. Z równą bezkompromisowością zwalczał zmowę milczenia wokół wymordowania ponad 150 tys. Polaków na tzw. Kresach Wschodnich. Cztery lata temu uczestniczył w odsłonięciu pomnika ku czci ofiar tamtego ludobójstwa, ufundowanego przez mieszkańców Łężycy. Bierze także aktywny udział w konferencjach „Kresy II Rzeczypospolitej w literaturze i sztuce” organizowanych przez Instytut Filologii Polskiej UZ i gminę Zielona Góra.

W wywiadzie-rzece „Chodzi mi tylko o prawdę”, mówiąc o trudnym pojednaniu ukraińsko-polskim, odwołał się do swych rodzinnych korzeni – „Nie rozumiem, jak można (…) zarzucać mi antyukraińskość. To tak, jakby na podstawie tego, że ktoś krytykuje SS, twierdzić, że jest antyniemiecki (…). Odróżniam naród ukraiński, którego cząstka krwi płynie w moich żyłach. Mam to po ojcu, który był świadkiem okrutnej rzezi w Korościatynie koło Monasterzysk. On zawsze podkreślał, że tego nie zrobili Ukraińcy jako naród”.

Jak zapowiada Krzysztof Wołczyński, mieszkaniec Łężycy i radny gminy, sobotnie uroczystości zapoczątkuje o godz. 12.00 wyjazdowa sesja rady gminy, w łężyckiej świetlicy.
O godz. 13.00 odbędzie się w miejscowym kościele premierowa projekcja filmu „Prawo do prawdy” nakręconego przez członków stowarzyszenia „Nasza Łężyca”. Film opowiada o losach mieszkańców wsi: od czasów wojennych do współczesności.
Po projekcji, o godz. 14.00, uroczystą mszę celebrować będzie biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ks. dr Stefan Regmunt. W kościelnych podziemiach, o godz. 15.00, otwarta zostanie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia. Wystawa dokumentuje zbrodnie oddziałów UPA.
Sobotnie uroczystości, o godz. 15.30, zwieńczy odsłonięcie kolejnych tablic z nazwiskami ofiar mordów oraz uroczysty Apel Pamięci z udziałem wojskowej kompanii honorowej.

(pm)