Isakowicz-Zaleski honorowym obywatelem gminy

18 Październik 2013
„Duchowny do zadań specjalnych” – tak o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim mówią i przyjaciele, i wrogowie. 19 października będzie gościem specjalnym gminy Zielona Góra, która nadała mu tytuł honorowego obywatela.

Skąd ten pomysł? Mieszkańcy Łężycy w dużej mierze wywodzą się z byłych Kresów. Przez dziesiątki lat nie mogli upamiętnić swoich bliskich, którzy zginęli w pogromach organizowanych przez ukraińskie oddziały UPA. Tymczasem ks. Isakowicz-Zalewski zasłynął nie tylko z otwartego mówienia o esbeckiej agenturze w polskim Kościele. Z równą bezkompromisowością zwalczał zmowę milczenia wokół wymordowania ponad 150 tys. Polaków na tzw. Kresach Wschodnich. Cztery lata temu uczestniczył w odsłonięciu pomnika ku czci ofiar tamtego ludobójstwa, ufundowanego przez mieszkańców Łężycy. Bierze także aktywny udział w konferencjach „Kresy II Rzeczypospolitej w literaturze i sztuce” organizowanych przez Instytut Filologii Polskiej UZ i gminę Zielona Góra.

W wywiadzie-rzece „Chodzi mi tylko o prawdę”, mówiąc o trudnym pojednaniu ukraińsko-polskim, odwołał się do swych rodzinnych korzeni – „Nie rozumiem, jak można (…) zarzucać mi antyukraińskość. To tak, jakby na podstawie tego, że ktoś krytykuje SS, twierdzić, że jest antyniemiecki (…). Odróżniam naród ukraiński, którego cząstka krwi płynie w moich żyłach. Mam to po ojcu, który był świadkiem okrutnej rzezi w Korościatynie koło Monasterzysk. On zawsze podkreślał, że tego nie zrobili Ukraińcy jako naród”.

Jak zapowiada Krzysztof Wołczyński, mieszkaniec Łężycy i radny gminy, sobotnie uroczystości zapoczątkuje o godz. 12.00 wyjazdowa sesja rady gminy, w łężyckiej świetlicy.
O godz. 13.00 odbędzie się w miejscowym kościele premierowa projekcja filmu „Prawo do prawdy” nakręconego przez członków stowarzyszenia „Nasza Łężyca”. Film opowiada o losach mieszkańców wsi: od czasów wojennych do współczesności.
Po projekcji, o godz. 14.00, uroczystą mszę celebrować będzie biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ks. dr Stefan Regmunt. W kościelnych podziemiach, o godz. 15.00, otwarta zostanie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia. Wystawa dokumentuje zbrodnie oddziałów UPA.
Sobotnie uroczystości, o godz. 15.30, zwieńczy odsłonięcie kolejnych tablic z nazwiskami ofiar mordów oraz uroczysty Apel Pamięci z udziałem wojskowej kompanii honorowej.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki