Będzie potrzebne losowanie działek

11 Czerwiec 2021
- Słowa dotrzymałem. Już można składać wnioski na wydzierżawienie działek na Srebrnej Polanie - przed tygodniem zakomunikował prezydent Janusz Kubicki. Zielonogórzanie prezydenta posłuchali. Już jest ok. 500 chętnych. Wnioski można składać jeszcze w poniedziałek. Nie obejdzie się bez losowania.

Jak widać, pomysł wytyczenia działek rekreacyjnych na Srebrnej Polanie okazał się hitem. Zielonogórzanie chcą mieć działki, na których będą mogli hodować warzywa i owoce. Działki, gdzie będą mogli wypoczywać na świeżym powietrzu. Cała Srebrna Polana, położona pomiędzy Chynowem a Łężycą, to ok. 25 hektarów gruntu. Magistrat chce ten teren zagospodarowywać sukcesywnie. Teraz zrobiono pierwszy krok - do wydzierżawienia jest 120 działek. Natomiast chętnych jest kilka razy więcej i wciąż ich przybywa.

- Nie ma innego wyjścia, zrobimy losowanie - mówi prezydent Kubicki. To nastąpi za kilkanaście dni. Tymczasem, jeszcze do poniedziałku, 14 czerwca, w magistracie można składać wnioski o wydzierżawienie działki.

Zakład Gospodarki Komunalnej, który zarządza terenem, na Srebrnej Polanie utworzy Miejski Obszar Rekreacyjny „Srebrna Polana”. Zainteresowani będą mogli tutaj wydzierżawić działkę na trzy lata. Urząd stawia jednak kilka warunków. Przyszły dzierżawca:

- musi mieszkać na stałe w Zielonej Górze,

- ani on, ani współmałżonek/partner nie może posiadać na własność, w użytkowaniu, dzierżawie lub innej formie władania nieruchomości innej działki na cele rekreacyjne - w tym ogródka przydomowego,

- jest jedynym członkiem gospodarstwa domowego, który złożył wniosek o dzierżawę działki rekreacyjnej na ternie MOR „Srebrna Polana”.

Magistrat w ten sposób zabezpiecza się, by jedna osoba nie składała wielu wniosków. Działki są dla tych zielonogórzan, którzy ich jeszcze nie mają.

- Działki wydzierżawimy na trzy lata, bo na dłużej nie możemy. Zakładamy, że później umowy będziemy przedłużać, chyba że ktoś będzie zalegał z opłatami - zapowiada wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Wyznaczone do przydziału 120 działek już wytyczono. Powstała szutrowa droga z miejscami do parkowania samochodów. Wkrótce będą media. Teren będzie miał ogrodzenie zewnętrzne. Nie będzie płotów pomiędzy poszczególnymi działkami.

Według założeń wpisowe wyniesie 500 zł, koszt dzierżawy to 1 zł za metr kwadratowy działki rocznie, 100 zł rocznie opłaty eksploatacyjnej oraz opłata za zużyte media: prąd, wodę i wywóz śmieci. Media będą dprowadzone do granicy działek. Przyłącza trzeba będzie zrobić na własny koszt. 

Wnioski o dzierżawę można składać jeszcze w poniedziałek, 14 czerwca. Należy je wrzucić do urny, która jest wystawiona w holu urzędu miasta przy ul. Podgórnej 22. Wzór wniosku można pobrać na stronie internetowej urzędu: www.zielona-gora.pl lub w urzędzie (są wyłożone obok urny). Weryfikacja wniosków potrwa około tygodnia. Później zostanie przeprowadzone losowanie.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki