Wybierz coś dla siebie

24 Czerwiec 2022
Zaczynamy z przytupem! Pierwszy wakacyjny weekend i już tyle atrakcji!

* Lata 20. w Zatoniu

Jak wyglądało życie 100 lat temu? Przekonasz się w piątek i sobotę (24 i 25 czerwca) w Parku Książęcym w Zatoniu. Organizatorzy zapraszają na międzynarodową imprezę: „100 lat temu - kulturalne lato w Zatoniu i Cottbus”, podczas której przeniosą w klimat lat 20. i 30. XX w. Przed ruinami pałacu pojawią się aktorzy w strojach z epoki i zabytkowe auta, będzie muzyka retro, stare kino, prezentacja zdjęć Zatonia sprzed 100 lat. - Zachęcamy do przebrania się w stroje z lat 20. lub chociaż o akcent z epoki, taki jak np. boa, fifki, wachlarze, kapelusze, wąsy - mówią organizatorzy. W piątek w programie: 17.15 - spacer z przewodnikiem, 19.00 - zespół Retro Jazz Band, 20.00 - kino plenerowe z muzyką na żywo, „Brzdąc” Charlie Chaplina. W sobotę m.in.: od 15.00 do 19.00 gry i zabawy dla dzieci, kataryniarz, zabytkowe samochody, wycieczki po parku. O 18.30 gala wręczenia nagród im. Księżnej Dino. - Trafią do osób, które w szczególny sposób zasłużyły się kulturze i dziedzictwu w regionie - wyjaśnia Jarosław Skorulski, prezes zarządu Fundacji „Ogrody Kultury” im. księżnej Dino. O 19.00 kino plenerowe z muzyką na żywo, od 21.00 - IV Uczta Baltazara, bohaterką spotkania będzie Renata von der Lancken-Wakenitz - ostatnia właścicielka pałacu w Zatoniu. Na koniec potańcówka w retro stylu.

* W podomkach na wzgórza

To już 8. edycja nocnego spaceru po Wzgórzach Piastowskich. Zaproszeni są wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, można zabrać psa. Zbiórka przed Ogrodem Botanicznym, w sobotę, 25 czerwca, o 22.00. Obowiązkowy strój to piżama lub koszula nocna. Mile widziane są również podomki i szlafmyce. Warto pamiętać o latarce! - W tym roku spacerujemy pod eskortą strażaków. Część leśnej drogi oświetli nam sygnalizacja z legendarnego „dziadka”, czyli liczącego ponad 50 lat wozu ratowniczo-gaśniczego - mówi Paweł Wysocki, strażak ochotnik, zaangażowany w organizację spaceru. Po spacerze odbędzie się ognisko z kiełbaskami. Organizatorzy zapewnią kiełbaski oraz tacki, sztućce, musztardę i ketchup oraz kijki. Można też prowiant zabrać ze sobą. - Przy okazji spaceru chcemy zebrać środki na renowację wozu strażackiego OSP Sucha - dodaje Igor Skrzyczewski, współorganizator wydarzenia.

* Czas na sport

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na festyn sportowo-rekreacyjny z okazji 40. urodzin. W sobotę, 25 czerwca, na parkingu przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym zaplanowano imprezę „Czas na sport”. Od 10.00 do 15.00 na dorosłych i dzieci czekają atrakcje, nie tylko sportowe. W planach są występy sceniczne, pokazy wojskowe, dmuchańce, malowanie twarzy, stoiska gastronomiczne. - Jest co świętować i zamierzamy się dobrze bawić - zaprasza Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR-u. - W planach mamy wiele atrakcji dla mieszkańców, w tym nasz tradycyjny bieg na dystansie 5 i 10 km, do tego oczywiście bieg dla maluchów.

* Piknik rodzinny

Kto chce się dobrze bawić i spędzić czas w sąsiedzkim gronie, niech przyjdzie w sobotę, 25 czerwca, na boisko sportowe w Łężycy. O 15.00 rozpocznie się tam rodzinny festyn, organizatorzy przygotowali moc atrakcji: od dmuchańców i zjeżdżalni dla dzieci, po zabawę taneczną z DJ-em dla tych nieco starszych! Ponadto animacje dla dzieci, gry i zabawy, malowanie twarzy, turniej piłki nożnej młodzików i trampkarzy, pokaz ratownictwa OSP Przylep, pokazy najmłodszych formacji Mega Dance, występ zespołu „Nasza Łężyca”. Będą też stoiska gastronomiczne i domowe wypieki. Imprezę zaplanowano do północy.

* Humoreska pod chmurką

Fenomen koncertów promenadowych polega na tym, że potrafią przyciągnąć nie tylko zadeklarowanych fanów muzyki klasycznej. W niedzielę, 26 czerwca, przed Filharmonią Zielonogórską usłyszymy szlagiery muzyki filmowej. Ma być wakacyjnie - lekko i przyjemnie. W sezon urlopowy wejdziemy przy dźwiękach orkiestry symfonicznej FZ, za batutę chwyci Czesław Grabowski, były wieloletni dyrektor FZ. Filharmonicy mają wprowadzić nas w pozytywny nastrój. Nie bez powodu koncert promenadowy nosi tytuł „Humoreska”. Wstęp jest bezpłatny.

* Muzyka w parku

- Jak już zjecie niedzielny, rodzinny obiad i chwilę odpoczniecie, przybywajcie na koncert Orkiestry Dętej Zastal do parku w pałacu w Starym Kisielinie - zapraszają organizatorzy. Koncert odbędzie się 26 czerwca o 14.30. - Gwarantujemy widowisko na wysokim poziomie. Świetni muzycy, świetny dyrygent i świetna muzyka. Takiej nie spotyka się na co dzień. Dlatego okazja jest nadzwyczajna - dodają. W programie muzyka filmowa, rozrywkowa oraz z musicali. Na wydarzenie „Parkowe granie po kotlecie” wstęp jest bezpłatny.

* Sobótka na plaży

Po raz pierwszy na plaży w Dąbiu odbędzie się noc świętojańska. Magiczne wydarzenie zorganizowano w ramach Lubuskiego Lata Kulturalnego. Początek imprezy w sobotę, 25 czerwca, o 20.00. W programie: warsztaty tworzenia wianków, pokazy ognia i tradycji sobótkowych, puszczanie wianków o północy, poszukiwanie „kwiatu paproci”. O 22.00 koncert zespołu „Leśne Licho” grającego folk metal. Wstęp jest bezpłatny.

* Kolorowo i tanecznie

Festiwal Folkloru powraca do Zielonej Góry. Będzie międzynarodowo, kolorowo, tanecznie, muzycznie i etnicznie! Impreza rozpoczęła się 22 czerwca i potrwa do niedzieli, 26 bm. W sobotę nie lada gratka, bo uroczysty koncert Gala Tradycji, który odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Od 18.00 do 21.00 występy wszystkich zespołów oraz gości specjalnych. W niedzielę przeniesiemy się do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Od 11.00 do 16.00 zakończenie festiwalu połączone z wydarzeniem „Dobre, smaczne, bo lubuskie”, korowód festiwalowy, prezentacja zespołów oraz degustacja potraw regionalnych. Więcej informacji na stronie: facesoftradition.pl.

(ap, ah, łc)