Wybierz coś dla siebie

24 Czerwiec 2022
Zaczynamy z przytupem! Pierwszy wakacyjny weekend i już tyle atrakcji!

* Lata 20. w Zatoniu

Jak wyglądało życie 100 lat temu? Przekonasz się w piątek i sobotę (24 i 25 czerwca) w Parku Książęcym w Zatoniu. Organizatorzy zapraszają na międzynarodową imprezę: „100 lat temu - kulturalne lato w Zatoniu i Cottbus”, podczas której przeniosą w klimat lat 20. i 30. XX w. Przed ruinami pałacu pojawią się aktorzy w strojach z epoki i zabytkowe auta, będzie muzyka retro, stare kino, prezentacja zdjęć Zatonia sprzed 100 lat. - Zachęcamy do przebrania się w stroje z lat 20. lub chociaż o akcent z epoki, taki jak np. boa, fifki, wachlarze, kapelusze, wąsy - mówią organizatorzy. W piątek w programie: 17.15 - spacer z przewodnikiem, 19.00 - zespół Retro Jazz Band, 20.00 - kino plenerowe z muzyką na żywo, „Brzdąc” Charlie Chaplina. W sobotę m.in.: od 15.00 do 19.00 gry i zabawy dla dzieci, kataryniarz, zabytkowe samochody, wycieczki po parku. O 18.30 gala wręczenia nagród im. Księżnej Dino. - Trafią do osób, które w szczególny sposób zasłużyły się kulturze i dziedzictwu w regionie - wyjaśnia Jarosław Skorulski, prezes zarządu Fundacji „Ogrody Kultury” im. księżnej Dino. O 19.00 kino plenerowe z muzyką na żywo, od 21.00 - IV Uczta Baltazara, bohaterką spotkania będzie Renata von der Lancken-Wakenitz - ostatnia właścicielka pałacu w Zatoniu. Na koniec potańcówka w retro stylu.

* W podomkach na wzgórza

To już 8. edycja nocnego spaceru po Wzgórzach Piastowskich. Zaproszeni są wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, można zabrać psa. Zbiórka przed Ogrodem Botanicznym, w sobotę, 25 czerwca, o 22.00. Obowiązkowy strój to piżama lub koszula nocna. Mile widziane są również podomki i szlafmyce. Warto pamiętać o latarce! - W tym roku spacerujemy pod eskortą strażaków. Część leśnej drogi oświetli nam sygnalizacja z legendarnego „dziadka”, czyli liczącego ponad 50 lat wozu ratowniczo-gaśniczego - mówi Paweł Wysocki, strażak ochotnik, zaangażowany w organizację spaceru. Po spacerze odbędzie się ognisko z kiełbaskami. Organizatorzy zapewnią kiełbaski oraz tacki, sztućce, musztardę i ketchup oraz kijki. Można też prowiant zabrać ze sobą. - Przy okazji spaceru chcemy zebrać środki na renowację wozu strażackiego OSP Sucha - dodaje Igor Skrzyczewski, współorganizator wydarzenia.

* Czas na sport

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na festyn sportowo-rekreacyjny z okazji 40. urodzin. W sobotę, 25 czerwca, na parkingu przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym zaplanowano imprezę „Czas na sport”. Od 10.00 do 15.00 na dorosłych i dzieci czekają atrakcje, nie tylko sportowe. W planach są występy sceniczne, pokazy wojskowe, dmuchańce, malowanie twarzy, stoiska gastronomiczne. - Jest co świętować i zamierzamy się dobrze bawić - zaprasza Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR-u. - W planach mamy wiele atrakcji dla mieszkańców, w tym nasz tradycyjny bieg na dystansie 5 i 10 km, do tego oczywiście bieg dla maluchów.

* Piknik rodzinny

Kto chce się dobrze bawić i spędzić czas w sąsiedzkim gronie, niech przyjdzie w sobotę, 25 czerwca, na boisko sportowe w Łężycy. O 15.00 rozpocznie się tam rodzinny festyn, organizatorzy przygotowali moc atrakcji: od dmuchańców i zjeżdżalni dla dzieci, po zabawę taneczną z DJ-em dla tych nieco starszych! Ponadto animacje dla dzieci, gry i zabawy, malowanie twarzy, turniej piłki nożnej młodzików i trampkarzy, pokaz ratownictwa OSP Przylep, pokazy najmłodszych formacji Mega Dance, występ zespołu „Nasza Łężyca”. Będą też stoiska gastronomiczne i domowe wypieki. Imprezę zaplanowano do północy.

* Humoreska pod chmurką

Fenomen koncertów promenadowych polega na tym, że potrafią przyciągnąć nie tylko zadeklarowanych fanów muzyki klasycznej. W niedzielę, 26 czerwca, przed Filharmonią Zielonogórską usłyszymy szlagiery muzyki filmowej. Ma być wakacyjnie - lekko i przyjemnie. W sezon urlopowy wejdziemy przy dźwiękach orkiestry symfonicznej FZ, za batutę chwyci Czesław Grabowski, były wieloletni dyrektor FZ. Filharmonicy mają wprowadzić nas w pozytywny nastrój. Nie bez powodu koncert promenadowy nosi tytuł „Humoreska”. Wstęp jest bezpłatny.

* Muzyka w parku

- Jak już zjecie niedzielny, rodzinny obiad i chwilę odpoczniecie, przybywajcie na koncert Orkiestry Dętej Zastal do parku w pałacu w Starym Kisielinie - zapraszają organizatorzy. Koncert odbędzie się 26 czerwca o 14.30. - Gwarantujemy widowisko na wysokim poziomie. Świetni muzycy, świetny dyrygent i świetna muzyka. Takiej nie spotyka się na co dzień. Dlatego okazja jest nadzwyczajna - dodają. W programie muzyka filmowa, rozrywkowa oraz z musicali. Na wydarzenie „Parkowe granie po kotlecie” wstęp jest bezpłatny.

* Sobótka na plaży

Po raz pierwszy na plaży w Dąbiu odbędzie się noc świętojańska. Magiczne wydarzenie zorganizowano w ramach Lubuskiego Lata Kulturalnego. Początek imprezy w sobotę, 25 czerwca, o 20.00. W programie: warsztaty tworzenia wianków, pokazy ognia i tradycji sobótkowych, puszczanie wianków o północy, poszukiwanie „kwiatu paproci”. O 22.00 koncert zespołu „Leśne Licho” grającego folk metal. Wstęp jest bezpłatny.

* Kolorowo i tanecznie

Festiwal Folkloru powraca do Zielonej Góry. Będzie międzynarodowo, kolorowo, tanecznie, muzycznie i etnicznie! Impreza rozpoczęła się 22 czerwca i potrwa do niedzieli, 26 bm. W sobotę nie lada gratka, bo uroczysty koncert Gala Tradycji, który odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Od 18.00 do 21.00 występy wszystkich zespołów oraz gości specjalnych. W niedzielę przeniesiemy się do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Od 11.00 do 16.00 zakończenie festiwalu połączone z wydarzeniem „Dobre, smaczne, bo lubuskie”, korowód festiwalowy, prezentacja zespołów oraz degustacja potraw regionalnych. Więcej informacji na stronie: facesoftradition.pl.

(ap, ah, łc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki