„Leśne Oczko” - prawdziwy raj dla działkowców

12 Maj 2023
ROD „Leśne Oczko” w Nowym Kisielinie hucznie włączył się w obchody jubileuszu miasta. Posadzono wiśnie ozdobne, kasztany i zrewitalizowano teren ogrodu. Na dziś (piątek, 12 maja) zaplanowano okolicznościowe spotkanie z prezydentem Januszem Kubickim, władzami Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa i Polskiego Związku Działkowców.

Klimatyczny i bardzo zadbany ogród ukrył się w lesie, za stadniną koni klubu sportowego Centaurus. Ostatnio wypiękniał. Zyskał nowe zielone alejki - to blisko kilometr drogi utwardzonej płytami ażurowymi przepuszczającymi wodę.

- Nasz teren położony na zboczu był wypłukiwany przez wody deszczowe, powstawały leje, które niszczyły grunt. Teraz alejki i ich użytkownicy są bezpieczni - mówi Urszula Furtak, przewodnicząca zespołu projektowego.

- W planach jest położenie płyt ażurowych na kolejnych alejkach - dopowiada Bożena Majchrzak, prezeska ROD „Leśne Oczko”, zarazem przewodnicząca kolegium zielonogórskich ogrodów działkowych.

Życie w ulu na tablicy

W ogrodzie stanęło 11 tablic promujących ekologię i gospodarkę odpadami. To informacje o lesie, życiu w ulach i kompostowaniu roślin. Pomoce naukowe posłużą też najmłodszym. Ogród ma charakter otwarty. Do Nowego Kisielina przyjeżdżają uczniowie z zielonogórskich szkół, z sołectw Stary Kisielin i Zawada, dzieci z niepełnosprawnościami np. na wózkach inwalidzkich i dorośli z pociechami na spacery.

Na placu pojawiły się też ławostoły, ławki, kosze na śmieci i zegar słoneczny.

Zadanie to efekt projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Pomoc finansową pozyskano z Unii Europejskiej w drodze konkursu organizowanego przez ARiMR. Koszt inwestycji - 100 tys. zł.

Wiśnie i kasztanowce

Z okazji 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania przez nią praw miejskich posadzono osiem ozdobnych wiśni japońskich. Na tabliczkach umieszczonych przy drzewkach upamiętniono osoby zasłużone dla ogrodu m.in. prezydenta Kubickiego, Krzysztofa Sikorę, prezesa ZGK i Mariana Pasińskiego, prezesa Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Zielonej Górze.

Dodatkowe drzewka - kasztanowce - posadzono wzdłuż płotu przy ogrodowym parkingu.

Zaplanowana na piątek, 12 maja, uroczystość to także okazja do nadania imienia Studni Anioła. Odwiert wykonano w 2022 r., dzięki wsparciu miasta i Zarządu Krajowego Polskiego Związku Działkowców. Koszt - 109 tys. zł.

Otwarcie na zieleń i naturę

W „Leśnym Oczku” jest 198 działek i 336 działkowców. Brakuje wolnego kawałka ziemi. - Po pandemii dwukrotnie wzrosło zainteresowanie ogrodami - wyjaśnia prezeska B. Majchrzak, - Teren nieobjęty obostrzeniami świetnie nadawał się do wypoczynku z rodziną. Przy okazji przyciągnął możliwością uprawy własnych warzyw i owoców. Działki zrobiły się modne, znacznie wzrosła ich wartość.

- Obecnie działki nabywają rodziny, które chcą miło i aktywnie spędzić czas na powietrzu - dodaje U. Furtak. - To ludzie otwarci na zieleń i naturę. Doskonale w otoczeniu ogrodu czują się dzieci, dlatego przybywa elementów infrastruktury dla nich np. huśtawek i trampolin. Maluchy bezpiecznie śmigają alejkami na rowerkach i hulajnogach.

Dodatkowo tym roku, dzięki wsparciu Zakładu Gospodarki Komunalnej, na ogrodowy plac zabaw dotrą nowe elementy związane z edukacją ekologiczną, m.in. gry planszowe - z nich maluchy nauczą się jak segregować śmieci. Będzie to uzupełnienie znajdujących się tu tablic edukacyjnych.

Ogród ma nowoczesną hydrofornię sterowaną komputerowo, pełną sieć wodną i elektryczną. Wiele inwestycji powstało dzięki zaangażowaniu poprzednich zarządów, w tym pracy wieloletniego prezesa ROD Ryszarda Furtaka. Prawie na każdej działce są budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów. Nie ma problemów z zapylaniem kwiatów i drzewek. Działkowcy prowadzą własne winnice i pasieki. Wielu chwali się uprawą bakłażanów, papryki a nawet arbuzów.

Patronką ogrodników jest św. Dorota, jej figurka wita wjeżdżających do ogrodu. - Dzięki niej omijają nas gradobicia - dodaje U. Furtak.

Powidła z dyni

Pani Urszula jest tradycyjną działkowiczką. Ma elegancką altankę, starannie przystrzyżony trawnik i piękne kwiaty. Dwa ary terenu wydzieliła na warzywnik i w sezonie uprawia marchewkę, pietruszkę, buraki i pomidory w rajkach - jak na plantacjach w południowej Europie. - Mamy z mężem piwniczkę pełną przetworów, moja popisowa zaprawa to sałatka ogórkowo-marchwiowa. Robię powidła gruszkowe i dżemy z borówki amerykańskiej - opowiada.

Pani Bożena ma duże zapasy z własnymi wyrobami. Specjalizuje się w powidłach z dyni, kompotach i aromatycznych nalewkach. - Wokół są lasy pełne dorodnych rydzów i z nich robię użytek - śmieje się.

- Zielona Góra nie może być zielona tylko z nazwy, dlatego włączyliśmy się do obchodów jubileuszu miasta - mówią zgodnie panie.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki