„Lech” sprzedany

1 Lipiec 2022
Dawny akademik „Lech” przy ul. Ogrodowej ma już nowego właściciela. Uniwersytet Zielonogórski sprzedał obiekt firmie Obiegło Investments za około 4,9 mln zł.

Przypomnijmy, charakterystyczny 10-piętrowy wieżowiec dawniej był akademikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 13 lat budynek pozostawał jednak zamknięty, w 2009 roku władze uczelni uznały, że koszty jego utrzymania są zbyt wysokie. Zapadła wtedy decyzja o sprzedaży, cenę oszacowano na około 7,2 mln zł. Nie znalazł się jednak nikt, kto chciałby wyłożyć takie pieniądze za dawnego „Lecha”. Budynek stał pusty i niszczał.

Pojawiały się kolejne koncepcje związane z zagospodarowaniem tego miejsca, mówiło się o stworzeniu mieszkań socjalnych, a nawet o przeznaczeniu obiektu pod tworzony wydział prawa. Ostatecznie nic z tych planów nie wyszło. Niespodziewanie, podczas ostatniego przetargu, warszawska spółka komandytowa Obiegło Investments złożyła propozycję kupna.

- Budynek przy ul. Ogrodowej 3b uniwersytet próbował sprzedać już od kilku lat, jednak dopiero w piątym postępowaniu udało się sfinalizować transakcję - informuje Ewa Sapeńko, rzeczniczka UZ. - W przetargu ogłoszonym 9 listopada 2021 roku złożono jedną ofertę. Firma Obiegło Investments z siedzibą w Warszawie zaoferowała za ten obiekt około 4,9 mln zł. 6 czerwca podpisano akt notarialny.

Kim jest nowy właściciel? Na stronie internetowej spółki można przeczytać, że firma powstała w sierpniu 2016 r., a bracia Mateusz i Michał Obiegło działają na rynku nieruchomości od 2014 roku. Spółka zaczynała od inwestycji w mieszkania, w bloku z wielkiej płyty w Pruszkowie, dziś zrealizowała już projekty w 15 miastach w Polsce na kwotę około 30 mln zł.

Zielonogórzanie cieszą się, że budynek dostanie szansę na „drugie życie”. - To był świetny akademik - twierdzi Anna Ziemniak, absolwentka filologii angielskiej na UZ, która do „Lecha” wprowadziła się pod koniec jego działalności, w 2008 roku. - Pamiętam, że na dole była pralnia oraz sale wykładowe, natomiast studenci mieszkali od czwartego piętra. Na niższych kondygnacjach było w miarę spokojnie, ale im wyżej tym imprez było coraz więcej.

Jej zdaniem warunki mieszkaniowe były dobre. - Mieliśmy jedną kuchnię i łazienkę na dwa pokoje, wszystko zamykane na klucz. Akademik był regularnie sprzątany, toalety schludne, a pilnujący wejścia nie robił większych problemów. Muszę przyznać, że mieszkałam też w akademiku „Wicewersal” i w porównaniu do „Lecha” był po prostu obskurny - zaznacza pani Anna. - Mam nadzieję, że teraz w tym budynku powstanie coś fajnego, szkoda, żeby tak się marnował!

(md)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki