Laury dla naszych utalentowanych twórców

18 Wrzesień 2023
Winobraniowa sesja rady miasta zawsze jest wyjątkowa! Uroczysta i radosna. W miniony wtorek, w Parku Książęcym w Zatoniu nie brakowało uśmiechów i oklasków, bowiem przyznano kulturalne nagrody Zielonej Góry.

Posiedzenie rady miasta podczas Winobrania to już tradycja i okazja, aby nagrodzić tych, którzy wspierają kulturalny rozwój Winnego Grodu. - Musimy jednak pamiętać, że to nie prezydent przez ten tydzień rządzi w mieście, ale Jego Obfitość Bachus Wspaniały! - mówił z uśmiechem Janusz Kubicki, włodarz Zielonej Góry. - I to Bachus zawsze mi powtarza, że jeśli nie będzie nagród kulturalnych, to klucze do miasta zostaną w jego rękach na zawsze!

Bachus nie zaprzeczył. - Ludzie ze świata kultury i sztuki tworzą klimat miasta, jego atmosferę. Sprawiają, że dobrze się tu mieszka i żyje. Krzewią też naszą zielonogórską kulturę w innych regionach Polski. Dlatego te nagrody są tak ważne - przekonywał Bachus.

Oto lista laureatów.

* Halina Bohuta-Stąpel

Pisze liryczne i humorystyczne wiersze, ballady, legendy, tworzy scenariusze, teksty piosenek, przekłada literaturę z języka niemieckiego. Tłumaczy i popularyzuje twórczość zielonogórskich pisarzy przedwojennych, m. in. Bierbauma, Petrasa, Reischa. Prowadzi cykl spotkań kabaretowo-historycznych „Herbatka u hrabiostwa von Stosch” w pałacu w Starym Kisielinie.

* Cezary Galek

Od ponad 30 lat dziennikarz i reportażysta w Polskim Radiu Zachód. Pracuje na rzecz popularyzacji i zachowania kultury, w tym regionalnej oraz dziedzictwa narodowego (redakcje artystyczna, kultury i reportażu). Wielokrotnie nagradzany twórca radiowych form artystycznych i dokumentalnych.

* Krzysztof Koziołek

Pisarz i dziennikarz. W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną „Droga bez powrotu”. Wydał już 23 książki. Za „Miecz zdrady” został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2018 r. napisał kryminał retro „Wzgórze Piastów” - osadzony w realiach przedwojennej Zielonej Góry.

* prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski

Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych, w tym pięciu monografii i 12 redakcji prac zbiorowych. Jego wyjątkowym osiągnięciem jest przygotowanie, wraz z grupą 43 najwybitniejszych regionalistów, historyków, architektów epokowego wydawnictwa - trzytomowej „Historii Zielonej Góry”.

* Natalia Smirnowa

Związana z ZOK od 1999 roku. Prowadzi zajęcia solistów i zespołów wokalnych. Jej podopieczni odnoszą sukcesy na festiwalach, przeglądach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest cenioną nauczycielką muzyki, kompozytorką, aranżerką i akompaniatorką.

* Hanna Kowalik

Gitarzystka, pedagożka, animatorka życia kulturalnego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Założycielka i wieloletnia prezeska (2004-2022) Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, dyrektorka artystyczna 16 edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, organizowanych przez LTG.

* Aleksandra Łobodzińska

Współautorka m.in. „Historii Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”, „Kroniki zielonogórskiego rocka”, monografii „Albert Severin. Pierwszy Architekt Grünbergu”. Często to książki pionierskie, stanowiące kompleksowe opracowania tematu. Jej najświeższą publikacją jest „One szły do maja. Historia najdłuższego marszu śmierci II wojny światowej”.

* Andrzej Mikołaj Troc

Artysta, malarz, surrealista - samouk. Podczas swojej artystycznej drogi dużo energii poświęcał na samodoskonalenie się. Obecnie przygotowuje jubileuszową wystawę z okazji 20 lat pracy artystycznej. Wernisaż w październiku w galerii stowarzyszenia „Warto jest Pomagać”.

* Mateusz Michał Makuch

Laureat konkursów skrzypcowych w kraju i na świecie. Osobowość Roku Polski 2019 w kategorii kultura - Polska the Times oraz Osobowość Roku Województwa Lubuskiego i Miasta Zielona Góra. Skrzypek „Trio Penderecki”, powołanego przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia maestro Krzysztofa Pendereckiego.

* Andrzej Gliwa

Na koncie zapisał 40 lat nieprzerwanej pracy artystycznej i sportowej dla Zielonej Góry. Przy okazji samorealizacji, jako tancerz, prowadzi grupy taneczne BUGS. Zwycięzca m.in. Ogólnopolskiego Maratonu Tańca w Białym Borze, Mistrzostw Polski w Rock And Rollu tradycyjnym, „Disco w parach” w Piotrkowie Trybunalskim.

* Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa

Rok powstania 1953. Poprzez artystyczną działalność LZPiT przez ostatnie70 lat kształtował wielu choreografów, instruktorów, muzyków, tancerzy i śpiewaków. W bogatym repertuarze artystycznym znajdują się liczne pieśni i tańce. Zespół występuje w strojach ludowych z różnych regionów Polski.

(md)