Laury dla naszych utalentowanych twórców

9 Wrzesień 2022
Malarka, pedagog, pisarz, kabareciarz - w gronie nagrodzonych znaleźli się znani i lubiani zielonogórzanie. Niespodzianką tegorocznej gali była nagroda kulturalna miasta dla… Bachusa. Wcielający się w tę rolę aktor Marcin Wiśniewski nie krył zaskoczenia.

Co roku podczas Winobrania odbywa się wyjątkowa sesja rady miasta. W uroczystych okolicznościach przyznawane są wtedy nagrody kulturalne miasta Zielona Góra za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Kapituła przyznaje nagrody instytucjom i osobom. W tym roku gospodarzem gali było Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w Świdnicy, które otrzymało nagrodę jako prężnie działająca jednostka kultury. Nagrodę dla instytucji otrzymał także Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. Norwida.

Oto lista laureatów, osób, które ożywiają lokalne (i nie tylko) życie kulturalne.

* Agnieszka Kujawa-Bartosik
Specjalizuje się w akwareli krajobrazu miasta przyczyniając się do promocji Zielonej Góry poprzez malarstwo skupione na detalach architektury. Wniosła istotny wkład w edukację artystyczną, rozwijając techniki i kształtując w uczniach wrażliwość na piękno. Prowadzi kursy plastyczne i art-terapeutyczne oraz kursy kreatywności.

* Paulina Komorowska-Birger
Obecna na polskiej scenie artystycznej od 1992 r. Wówczas zaczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej, współtworząc miejsce kształcenia plastyków, kierując Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje ze szkłem jako podstawowym medium aktywności twórczej. W jej sztuce pojawia się malarstwo, rysunek, fotografia, wideo, instalacja.

* Marcin Radwański
Prozaik, poeta, redaktor, publicysta, animator kultury. Wiceprezes i skarbnik Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze. Redaktor naczelny kwartalnika „Pasje Literackie”. Autor dziewięciu powieści kryminalnych. Akcja większości utworów rozgrywa się w Zielonej Górze, co nadaje jego książkom walor promocyjny.

* Alicja Niewiadomska
Pracuje w Domu Harcerza od 2003 r., gdzie prowadzi grupy teatralne. Reżyserowane przez nią spektakle wystawiane są w Zielonej Górze oraz podczas ogólnopolskich i międzynarodowych projektów, przeglądów teatralnych, imprez charytatywnych. Jest inicjatorką i organizatorką przeglądu teatralnego „Jaśnie Pan Rym” dla szkół i przedszkoli.

* Janina Alicja Skowrońska
W 2017 r. przeszła na emeryturę, całkowicie poświęcając się fotografii dokumentacyjnej. Skrupulatnie rejestruje zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej. Jest wszędzie, dlatego że interesuje ją wszystko. Przyjaźni się ze wszystkimi i dzięki tej konsekwencji ma wypracowany dostęp do rewirów niedostępnych innym fotografom.

* Leszek Jenek
Grał m. in. w kabaretach: Barszcz z Krokietem, Potem, Paka, Ciach, w Teatrze Absurdu ŻŻŻŻŻ oraz w grupie improwizacyjnej Siedem Razy Jeden. Zagrał w dwóch filmach środowiskowej wytwórni A’Yoy. Był dyrektorem Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego. Obecnie jest kierownikiem filii ZOK w Starym Kisielinie.

* Ryszard Błażyński
Pomysłodawca inicjatyw kulturalnych, m.in. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Wspierał rozwój środowisk księgarskich i wydawniczych - jako zastępca dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” w Zielonej Górze, dyrektor zielonogórskiego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, szef Lubuskiej Oficyny Wydawniczej, a ostatnio dyrektor Oficyny Wydawniczej UZ.

* Marcin Wiśniewski
Aktor, showman, wokalista, muzyk, tancerz, ale też Herod w Orszaku Trzech Króli, a od 2007 r. winobraniowy Bachus. Grał m. in. w filmach „39 i pół”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza Miłość”, w produkcjach studia filmowego Firefly z Zielonej Góry. Laureat statuetki Leona dla najpopularniejszego aktora w Lubuskim Teatrze. Znany z zaangażowania w inicjatywy charytatywne.

(ah

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki