Lapidarium w Zatoniu. To będzie miejsce ku pamięci dawnych mieszkańców

23 Wrzesień 2022
Teren pod lapidarium został przygotowany na cmentarzu w Zatoniu. Na razie jest pusty, ale w kolejnych miesiącach ma się to zmienić. - Chcemy, żeby było to miejsce zadumy i świadectwa historycznego - tłumaczy Mariusz Knyspel.

O tym, że w Zielonej Górze potrzebne jest lapidarium mówiło się już od pewnego czasu. Takie głosy pojawiły się choćby w tym roku, gdy podczas pogłębiania i odmulania strumienia Pustelnik odkryto stare płyty nagrobne zasłużonych dla miasta diakonis. Archeolog Marcin Kosowicz zwrócił nam uwagę, że w pobliżu rozbudowywane jest kąpielisko w Ochli. - To blisko miejsca odkrycia płyt. Nie będę zdziwiony, jeśli w trakcie prac zostaną odnalezione podobne zabytki - wskazywał.

Trzeba też pamiętać, że miasto rozpoczęło rewitalizację Parku Tysiąclecia, gdzie jeszcze po wojnie znajdował się cmentarz „Zielonego Krzyża”. Nie jest wykluczone, że i tam odnalezione zostaną jakieś pozostałości dawnej nekropolii. Na pochówki natrafiono także podczas prac na terenie dawnej siedziby Ligi Obrony Kraju.

Zmieści się 60 płyt

- Chcemy się przygotować na podobne odkrycia. Dlatego już teraz, na cmentarzu w Zatoniu, za ok. 35 tys. zł przygotowaliśmy teren pod lapidarium. Na początek ma pomieścić ok. 60 płyt nagrobnych - wyjaśnia Mariusz Knyspel, prezes Zielonogórskich Zakładów Usług Miejskich, w których skład wchodzi Miejski Zakład Pogrzebowy.

Dlaczego Zatonie?

- Od początku braliśmy pod uwagę trzy lokalizacje, także cmentarz przy ul. Wrocławskiej i na Jędrzychowie. Ale to właśnie w Zatoniu znajdują się najlepsze warunki terenowe. Jest tam sporo przestrzeni, w przyszłości będzie można swobodnie rozbudować miejsce pamięci - tłumaczy prezes.

Teren został oddzielony od pozostałej części cmentarza nasadzeniami, utworzono ścieżki. - W tej chwili nie wystawiono tam żadnych płyt nagrobnych, ale myślę, że z czasem się to zmieni. Jeżeli mieszkańcy mają wiedzę o podobnych zabytkach lub odnaleźli stare nagrobki na terenie Zielonej Góry, można się do nas zgłosić i je przekazać. W miarę możliwości będziemy je eksponować na miejscu. Niewykluczone, że w przyszłości pojawi się np. specjalne oświetlenie a cenne „eksponaty” zostaną w pewnej mierze odrestaurowane. Czas pokaże - wyjaśnia nasz rozmówca.

M. Knyspel zaznacza, że inwestycja powstała ze względu na głosy samych mieszkańców. - Myślę, że w Zielonej Górze warto stworzyć takie miejsce zadumy oraz pewnego świadectwa historycznego - przekonuje.

Oddajmy im szacunek

- Utworzenie lapidarium to dokonały pomysł - uważa Grzegorz Biszczanik, historyk-regionalista. - Myślę, że będzie to sposób na upamiętnienie dawnych mieszkańców Zielonej Góry, oddanie im szacunku. Obecnie część starych płyt nagrobnych znajduje się m.in. na starym cmentarzu żydowskim przy ul. Wrocławskie. Gdyby znalazły się w nowej lokalizacji, mogłyby liczyć na „lepszą” opiekę. Moim zdaniem, jest to także pewien element dalszego pojednania polsko-niemieckiego, bowiem część znalezisk należy do naszych zachodnich sąsiadów. Chcemy, aby należycie pamiętano o Polakach pochowanych na Wschodzie, róbmy to samo, szczególnie że niemiecka społeczność jest ważna w historii naszego miasta.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki