Łączy nas Zielona Góra - pomysły

14 Styczeń 2022
Ponad miesiąc temu zaczął działać jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów, w którym zbieramy propozycje imprez i wydarzeń z okazji 800- i 700-lecia naszego miasta. Dziś kolejne głosy zielonogórzan. Pomysły drobne i duże - każdy godzien rozpatrzenia.

Najpierw jednak zaczniemy od tego, co jest pewne.

- Oficjalne obchody jubileuszu miasta rozpoczną się podczas tegorocznego Winobrania. Zaczniemy od odsłonięcia pomnika Winiarki Emmy, która była jednym z winiarskich symboli miasta. Nawiążemy do tej tradycji - tłumaczy prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. - Zaczyniemy obchody takim nawiązaniem do przeszłości i mam nadzieję, że je zakończymy współczesnym akcentem symbolizującym dzisiejszą Zieloną Górę.

Wykonanie rekonstrukcji przedwojennego pomnika Winiarki Emmy zielonogórzanie przegłosowali w budżecie obywatelskim 2017 r. - „za” było 526 osób. Początkowo miał stanąć nieopodal ronda Dmowskiego. Ostatecznie lokalizację zmieniono - pomnik, którego cokół wykonany zostanie z piaskowca, stanie na al. Niepodległości - na skraju deptaka. Inwestycja będzie elementem obchodów jubileuszu miasta, natomiast otoczenie zostanie przebudowane w ramach odnowienia nawierzchni deptaka planowanego na lata 2022-23. Za pomnikiem, od strony ulicy zostaną posadzone tuje, które stworzą ścianę zieleni.

Tę dawną, przedwojenną Winiarkę Emmę (to polska, powojenna nazwa) ufundowała Emma Heine, która mieszkała w willi przy al. Niepodległości.

„Młoda, zgrabna niewiasta przychodzi z winnicy i odpoczywa na brzegu fontanny. Ciężka, pofałdowana spódnica, która noszona jest jako ubranie robocze niezależnie od mody, nie jest w stanie zaburzyć jej delikatnych kształtów” - tak projekt opisywał „Grünberger Wochenblatt”. Do realizacji pomysłu Emma Heine namówiła prof. Arnolda Kramera, który przyjechał do miasta w 1914 r. Stworzył winiarkę naturalnej wielkości. Powstał projekt, który trafił do odlewni. Niestety, wybuch I wojny światowej przerwał prace. Ważniejsze były armaty niż pomniki.

W końcu rzeźbę odlano w marcu 1937 r. Reszta była gotowa w czerwcu tego samego roku.

I tak pomnik, uwieczniony na wielu zdjęciach, stał się atrakcją turystyczną i symbolem winiarskich tradycji miasta. Co najciekawsze, pozostał nim do dzisiaj, chociaż nikt nie wie, co się z nim stało. Nie przetrwał wojny.

Tomasz Czyżniewski

FB.com/czyzniewski.tomasz

INNE PROPOZYCJE

* Michał: - Proponuję widowisko telewizyjne z okazji jubileuszu miasta i 55-lecia pracy artystycznej jednej z największych zielonogórzanek - Maryli Rodowicz „Tu wszystko się zaczęło…”. Do widowiska zostaliby zaproszeni artyści związani z miastem (czy to poprzez miejsce narodzin, dorastania, nauki etc). Scena byłaby usytuowana na placu Bohaterów, przed fontanną. W celu zachowania estetyki miejsca na ścianie domu towarowego centrum należałoby zawiesić baner nawiązujący do symboli miasta.

Koncert rozpoczął by się w miejscu narodzin Maryli czyli przy pl. Bankowym 8. Dalej artystka, idąc ulicą w kierunku sceny, zaśpiewałaby jeden ze swoich przebojów. Na scenie czekaliby zaproszeni goście...

Prowadzący koncert np. Tomasz Kammel (studiował w ZG), Marzena Rogalska (studiowała w ZG), Joanna Brodzik (uczyła się w ZG). Organizator: ZOK oraz TV ogólnopolska.

* Anna Łukaszewicz: - Wśród pomysłów na uczczenie obchodów rocznicowych, które zostały wymienione w „Łączniku Zielonogórskim”, dwa są dla mnie szczególnie interesujące. Pierwszy dotyczy pomysłu przetłumaczenia przedwojennych kronik Zielonej Góry, drugi ustawienia ławeczki Grzegorza Zarugiewicza w Parku Winnym.

Staramy się połączyć w jedną wspólną historię losy mieszkańców Zielonej Góry, którzy mieszkali tu przed wojną i tych, którzy zasiedlili po wojnie to miasto. Dzisiaj wszyscy wywodzimy się z tej drugiej grupy.

Chcemy symbolicznie połączyć losy, jakie przypadły w udziale tym dwóm różnym społecznościom. Może nawet, ostatnio, kładziemy większy nacisk na pielęgnowanie pamięci o niemieckiej historii miasta. Przez lata ta część historii była wypierana z pamięci, czemu nie można się dziwić. Ale też przez lata wypierany był kresowy rodowód powojennych mieszkańców.

Mamy teraz czas budowania mostu. Chciałabym, aby budując ten most, nie pomijać, nie wypierać najnowszej historii tego miejsca a zwłaszcza historii ludzi, którzy przybyli tu wyrwani ze swoich ojczystych stron, z Wileńszczyzny, z Polesia, z Wołynia…

Nie rezygnujmy z tej części naszej tożsamości.

Myślę, że idea mostu, symbolicznie łączącego oba miasta, obie historie, oddaje szacunek obu stronom. Dlatego mój cichy apel - nie wypierajmy z pamięci, ze świadomości, z serca, żadnej z tych historii.

* Przemysław Bartkowiak: - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida podtrzymuje swój pomysł zakupu od Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu brakujących roczników „Grünberger Wochenblatt”. Pragniemy zakupić wersję cyfrową tych roczników (skany) i umieścić w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej (ZBC). Dodam tylko, że w ZBC znajdują się już wszystkie roczniki, które w swoich zbiorach posiada zielonogórska Biblioteka. Dobrą informacją jest także fakt, że już w tym roku rozpoczniemy zamieszczanie w ZBC zdigitalizowanych roczników „Grünberger Wochenblatt”, udostępnionych Bibliotece przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze - za co dziękujemy.

Głównym celem tego projektu jest udostępnienie w jednym miejscu, czyli w ZBC jak największej liczby numerów i roczników „Grünberger Wochenblatt” - tak aby były dostępne online dla każdego zainteresowanego.

* Wiesław Kuchta, Stowarzyszenie Dobry Start: - Propozycja obchodów na terenie dzielnicy Nowe Miasto - „Historia Nowej Dzielnicy”. Stowarzyszenie w ostatnich latach nagrało 17 filmów z zarysem historycznym o wszystkich sołectwach i przysiółkach dzielnicy, oraz obecnym kapitale ludzkim (stowarzyszenia, kluby, obiekty kulturalne, rolnictwo, przemysł, oświata).

Stowarzyszenie Dobry Start proponuje cykl spotkań z mieszkańcami dzielnicy w formie piknikowej. Propozycja skierowana będzie do dzieci, młodzieży i dorosłych, nie tylko mieszkańców dzielnicy.

W ramach realizacji zadania zostanie zorganizowanych 17 pikników kulturalnych w 17 sołectwach. Na imprezach zostanie przedstawiony zarys historyczny sołectw oraz obecny kapitał ludzki. Stowarzyszenie ma dostęp do sprzętu niezbędnego do organizacji festynów i pikników, dlatego jest w stanie szybko i sprawnie zorganizować imprezę.

* Waldemar Osypiński: - Zielonogórski Oddział PTTK, włączając się w obchody 800-lecia miasta Zielona Góra planuje 22-23 lipca 2022 zakończenie 63. Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego PTTK przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze. Od miasta oczekiwalibyśmy objęcia honorowym patronatem imprezy, nieodpłatnego udostępnienia terenu i zaplecza dla biwaku (pod namiotami) dla ok 180 osób, materiałów promujących miasto dla uczestników, możliwości bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej dla uczestników (za okazaniem identyfikatora lub znaczka rajdowego) oraz atrakcji oferowanych przez MOSiR.

Uwzględnimy w programach wycieczek i innych imprez turystycznych organizowanych przez Oddział przedsięwzięcia związane z uczczeniem jubileuszu miasta, historii i tradycji Winnego Grodu. Deklarujemy włączenie się do innych inicjatyw związanych z rozwojem szlaków turystycznych.

* Dorota Bojar: - Kilka pomysłów. 1 - bieg terenowy po mieście i szukanie ważnych historycznie miejsc; 2 - konkurs fotograficzny w kategoriach dla dzieci i młodzieży, dorosłych - Zielona Góra w obiektywie; 3 - dzieci piszą bajkę z epoki ,z bohaterem z historii Zielonej Góry; 4 - prace plastyczne o ulubionych miejscach dzieci; 5 - wędrówka przez wieki - jak zmieniała się moda w Zielonej Górze.

(tc)

 

WYŚLIJ PROPOZYCJĘ

Masz ciekawy pomysł i jesteś gotowy go zrealizować? Szukasz wsparcia miasta? Przyślij nam swoją propozycję. Krótko opisz ją w kilkuset znakach tekstu, określ przewidywane koszty i kto będzie realizował zadanie.

Ofertę wyślij na adres:

sekretariat obchodów 800-700 lat Zielonej Góry

800-700lat@um.zielona-gora.pl

tel. 68 456 49 35

Stary Rynek 1

65-067 Zielona Góra