Kto zamyka wybieg dla psów?

9 Kwiecień 2021
Furtka otoczona łańcuchem i zabezpieczona dodatkowo kłódką. Taki widok w ostatnie weekendy zastali mieszkańcy, którzy chcieli wyprowadzić swoje psy na wybieg przy ul. Źródlanej.

Pierwsze informacje o zamknięciu wybiegu zaczęły pojawiać się w ostatni weekend marca. - Wybieg dla psów na Źródlanej zamknięty na łańcuch - informowali internauci, którzy na co dzień korzystają z tego miejsca. Właściciele czworonogów myśleli, że wybieg zamknęło miasto - ze względu na pandemię koronawirusa i panujące obostrzenia. - Od wczoraj psi wybieg zamknięty. Bez żadnej informacji, ale chyba z powodu obostrzeń - przekazywali sobie informacje. Jednak po weekendzie łańcuch zniknął i każdy mógł spuścić psa ze smyczy na ogrodzonym terenie.

W minioną sobotę chętni do skorzystania z wybiegu znowu odbili się od furtki. Łańcuch i kłódka powróciły. - Ktoś wie, o co chodzi z tą kłódką na wybiegu? - dopytywali mieszkańcy. Zgłosili się też do urzędu miasta z pytaniem, czy to magistrat zamyka wybieg. Okazało się, że urząd nie ma z tym nic wspólnego.

W sprawę zaangażował się radny Filip Gryko. - Ktoś uzurpuje sobie prawo do decydowania, kiedy z wybiegu można korzystać, a kiedy nie. Nie zgadzam się na takie zachowanie. Wybieg, jak i cała Dolina Gęśnika, powstał dla mieszkańców i mogą korzystać z niego, kiedy chcą. Nikt nie ma prawa do zamykania wybiegu i wybierania dni i godzin, podczas których będzie on otwarty - mówi F. Gryko. Właściciele psów oraz radny domyślają się, kto stoi za zamykaniem wybiegu. To jeden z okolicznych mieszkańców, któremu przeszkadzają biegające po tym terenie psy. - To jest mienie publiczne. Jeśli ta osoba nadal będzie bezprawnie utrudniać korzystanie z niego, zostaną wobec niej wyciągnięte konsekwencje prawne. Dolina Gęśnika jest monitorowana, więc łatwo będzie udowodnić, kto to robi - ostrzega F. Gryko.

Osoby, które regularnie korzystają z psiakami z wybiegu przy ul. Źródlanej wiedzą już, że to nie miasto zamyka obiekt. Można z niego nadal, w pełni legalnie, korzystać. Jednak wciąż istnieje ryzyko, że odbijemy się od samowolnie zamkniętej przez kogoś furtki. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, sprawa zostanie przekazana zielonogórskiej policji.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki