Statek będzie pływał przez 200 dni

19 Marzec 2021
W ubiegłą środę (10 bm.), na pokładzie statku Laguna, prezydenci Zielonej Góry, Nowej Soli i Głogowa oraz burmistrz Sulechowa podpisali list intencyjny. Chcą wspólnie rozwijać turystykę wodną. Odrzański statek miałby wpływać m.in. do przystani w zielonogórskiej Krępie.

Liderem projektu jest miasto Nowa Sól, które zdecydowało się wykupić udziały w statku Laguna od pozostałych partnerów: Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Bytomia Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą i Słubic. Do inicjatywy zaprosiło Zieloną Górę, Głogów i Sulechów.

- Nie mogliśmy dopuścić do tego, aby zniweczyć duży wysiłek, jaki włożyliśmy w rozwój turystyki na Odrze - wyjaśnia prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. - Ta rzeka ma olbrzymi potencjał turystyczny. Przez te wszystkie lata nasze statki przewiozły ponad 100 tys. pasażerów. I tak, szczerze powiedziawszy, nie słyszałem, żeby ktoś był z tych wycieczek niezadowolony. Rząd zapowiada regulację rzeki, co z pewnością pomoże nam w rozwoju tematu rejsów po Odrze. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy wiarygodnych partnerów.

List intencyjny to dopiero pierwszy krok na rzecz rozwoju turystyki wodnej na Odrze. Statek Laguna pływałby w sezonie 200 dni, z czego ok. 70 byłby przycumowany do mariny w Głogowie, w pozostałe kursowałby pomiędzy Nową Solą, Zieloną Górą-Krępą i portem Sulechów-Cigacice. Jak wyliczył J. Milewski roczne utrzymanie statku wyniosłoby ok. 500 tys. zł. Dochody z rejsów zamknęłyby się w kwocie ok. 120 tys. zł - to wpływy ze sprzedaży biletów dla turystów indywidualnych, grup zorganizowanych (w tym szkół), imprez integracyjnych i eventów. - Z prostego rachunku matematycznego wynika, że trzy samorządy: Zielona Góra, Nowa Sól i Głogów, dysponujące łącznym budżetem ok. 1 mld 700 mln, muszą zabezpieczyć na projekt 380 tys. zł rocznie - dodaje prezydent Milewski. - Trudno w tej sytuacji nie być optymistą.

Prezydenta Nowej Soli nie zniechęcają trudności, np. obniżenie poziomu wody, które w poprzednich latach było przyczyną chwilowego zawieszenia kursów. Jak zauważa większy problem z suszą był na północy województwa - w Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą, z tego powodu te samorządy są bardzo ostrożne w temacie rozwoju turystyki rzecznej.

Prezydent Janusz Kubicki nie ma wątpliwości, że nie tylko zielonogórzanie, ale i cały region będzie z tej współpracy zadowolony. - Wszystkim nam zależy na rozwoju turystyki - podkreśla. - Chcemy, żeby goście, którzy przyjeżdżają do Zielonej Góry zostali u nas jak najdłużej. Rejsy po Odrze to kolejna atrakcja.

List intencyjny o współpracy podpisali prezydenci: Nowej Soli - Jacek Milewski, Zielonej Góry - Janusz Kubicki i Głogowa - Rafael Rokaszewicz oraz burmistrz Sulechowa - Wojciech Sołtys.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki