Kraszanka na folkowo i z pieczeniem chleba

18 Marzec 2013
Tradycyjna jajecznica z 1000 jaj na dobry początek, a potem pokazy przygotowywania wielkanocnych ozdób i dekoracji. Na zielonogórskiej Kraszance 2013 nie zabraknie też zespołów śpiewaczych i ludowego tańca. Jarmark rusza już w piątek 22 marca.

Ruch na deptaku rozpocznie się już jednak dzień wcześniej. W czwartek, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zaplanowano tam, trzecią edycję „Spotkań z nauką” organizowaną wspólnie z ZOK i urzędem miasta przez Zespół Szkół Ekologicznych. Uwaga! Czwartkowe przedsięwzięcia zostały przeniesione na poniedziałek.

- W czasie kilkugodzinnej imprezy, będziemy przekonywać, że współczesna szkoła to nie tylko nudna wiedza, ale także nowoczesne i wciągające metody nauczania – przekonywał w czasie konferencji prasowej dyrektor szkoły Piotr Szmytkiewicz.
W czasie imprezy będzie prezentowany sprzęt astronomiczny, dla zainteresowanych przewidziano także eksperymenty przyrodnicze i chemiczne doświadczenia. Nie zabraknie również quizów oraz interaktywnych metod nauczania języków obcych.

Już od piątku ruszy jarmark wielkanocny – Kraszanka 2013. Będzie można podejrzeć i dotknąć świątecznych palm i ozdób wielkanocnych. Ma się rozumieć, pojawią się również pisanki, przygotowywane techniką szydełkową, naklejane, drapane i obwijane sznurkiem. Żeby było ciekawie, sam pisankowy materiał, będzie pochodził nie tylko od kur, ale także gęsi, kaczek, a nawet strusi.
- Poza tym każdy zainteresowany będzie miał okazję kupić koszyczki, serwetki i wiele innych ozdób - mówi Bożena Ziobro prezes Stowarzyszenia Rękodzieło Zielonogórskie. 

Pomyślano także o smakoszach. Już w piątek, podobnie jak w ubiegłym roku, tradycyjną jajecznicę na boczku, przygotują uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. W czasie jarmarku, na zielonogórskim deptaku pojawią się także pokazy fryzjerów i kosmetyczek. Również w sobotę od 12.00, w pobliżu ratusza, pojawią się członkowie Bractwa Rycerskiego z Zielonej Góry. W niedzielę na deptaku ustawi się słowiańska osada. Wszyscy miłośnicy historii, będą mieli okazję wypiec tam chleb, zrobić masło, a nawet postrzelać z łuku. Od poniedziałku do Wielkiego Czwartku będzie już bardziej jarmarkowo. W czasie tegorocznego jarmarku, zrezygnowano za to z licytacji kraszanek.

(kg)