Korowód w sobotę! Zapraszamy!

12 Wrzesień 2014
Choć ta chwila zwiastuje rychły koniec Winobrania, czekają na nią wszyscy! W sobotę, w samo południe, rusza miejska parada! W korowodzie przejdą glinoludy, szczudlarze, dżamperzy, zombiaki, rytm nadadzą tancerze i bębniarze. Będzie kolorowo i głośno, tak jak trzeba!

Hasłem tegorocznej parady jest „Winobranie to my”.
- W tym roku, podczas Winobrania, mamy wiele lokalnych akcentów, m.in. „Winobraniowe Smaki ”, miejskich filharmoników podczas inauguracji Dni Miasta oraz bogatą prezentację rodzimych winnic. Musimy dbać o to, by się wyróżniać, by odwiedzający nas turyści dostrzegli naszą „inność”– mówi Tomasz Nesterowicz, koordynator Winobrania.

Scenariusz najważniejszej miejskiej parady, startującej w sobotę, w samo południe, zapowiada moc atrakcji. Korowód zacznie Wiktor Golc z wielkimi bębnami, przybranymi w atrakcyjne kostiumy. Przy trybunach staną wielkie gliniane golemy przywiezione z Bolesławca. Na początku korowodu pojawią się bębniarze z zielonogórskiej grupy „7 minut przerwy” oraz Bachus z bachantkami oraz miss Winobrania. Pojawi się także młodzież z zielonogórskich szkół i instytucji kultury, m.in. z Domu Harcerza. Tę część korowodu, pod nazwą „Wszyscy jesteśmy z jednej gliny”, zamkną glinoludy Bogdana Nowaka. Potem przejdą szczudlarze, dżamperzy i bębniarze z wrocławskiego Teatru Parada. Za nimi zobaczymy Studio Tańca Spoko Family oraz dużą platformę z winiarzami. Zaraz po nich przejdą uczniowie Lotnika i zmotoryzowani na quadach i jednośladach z Sulechowa. Nie zabraknie zespołów ludowych, przedstawicieli gmin, żołnierzy, strażaków, grup rekonstrukcyjnych, zombiaków. Pracownicy i aktorzy Lubuskiego Teatru zadbają o sprawny przebieg całego korowodu.

- W moim przekonaniu, oprócz przedstawicieli winnic, młodzieży i dzieciaków, którzy zawsze są trzonem parady, fundamentem artystycznym korowodu będą przede wszystkim teatry uliczne: formacja „Się dzieje” z Sopotu , scena Kalejdoskop z Krakowa, teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. W tym roku będziemy mieli jeszcze więcej szczudlarzy i glinoludów. Ludzie chcą się oblepiać białą gliną, by uczestniczyć w korowodzie. Stają się wizytówką naszej parady. Namawiam, by ludzie nie tylko oglądali korowód, ale również brali w nim udział – przekonuje Robert Czechowski, reżyser widowiska i dyrektor Lubuskiego Teatru.

Wszyscy chcący wziąć udział w korowodzie mogą wypożyczyć teatralne lalki, kostiumy czy rekwizyty jeszcze do piątku, do godz. 16.00. W tym celu trzeba się skontaktować z działem technicznym teatru, z panią Heleną Bondyrą.

(kg)

 

Artykuły powiązane: 

Idzie korowód! Objazdy autobusów

W sobotę, 13 września, autobusy MZK będą omijały zamkniętą ul. Boh. Westerplatte i al. Wojska Polskiego.