Korczak już jest odnowiony

23 Lipiec 2021
Nieco ponad dwa miesiące potrzebował Tadeusz Dobosz na odnowienie pomnika Janusza Korczaka przy ul. Wyspiańskiego. – Jeszcze dokończę czyszczenie wyrytych w kamieniu napisów i za kilka dni wszystko będzie gotowe – zapowiada rzeźbiarz.

Pomnik ma 42 lata. To dzieło T. Dobosza, który wykonał go wraz z Markiem Przecławskim. Został wykonany z ceramiki gozdnickiej, która okazała się materiałem mało odpornym na zjawiska atmosferyczne. Pękała i odpadała od betonowego rdzenia pomnika, który z roku na rok wyglądał coraz gorzej. W maju magistrat zlecił rzeźbiarzowi renowację monumentu. 

- Teraz nie widać, że jest zrobiony z ceramiki – w środę oglądamy z artystą jego dzieło. Korczak jest ciemniejszy, nie widać pęknięć i szpar łączących poszczególne płyty.

- Wszystkie luki w betonie wypełniłem specjalnymi piankami montażowymi, a elementy które odpadały przymocowałem za pomocą żywic – opowiada T. Dobosz. – Pokryłem go również cienką warstwą specjalnego preparatu, stąd taka kolorystyka. Zabezpiecza on pomnik przed nasiąkaniem wodą. Podczas deszczu, a ostatnio sporo pada, obserwuję jak zabezpieczenie działa. Jest dobrze. 

Pomnik Korczaka jest już odnowiony, rzeźbiarz kończy również czyszczenie kamiennych słupów z napisami otaczających Korczaka. 

- Przed nimi oraz wokół samego pomnika posadzimy jasne trawy ozdobne. To będzie wydmuszyca, która rozjaśni otoczenie i złamie surową formę pomnika – informuje Agnieszka Kochańska, miejska ogrodnik. 

Odnowa rzeźby poszła szybko, bo T. Dobosza wsparli harcerze Korczakowcy, dostarczając brakujące elementy pomnika. – Najpierw mój ojciec, który pracował w Domu Harcerza zbierał odpadające elementy ceramiki. Później ja tutaj zaglądałem i również zbierałem zniszczone fragmenty. Zakładaliśmy, że kiedyś się przydadzą. Kiedy usłyszałem, że pan Dobosz będzie odnawiał pomnik, to je mu dostarczyłem – opowiada Piotr Bronicki, Korczakowiec i nauczyciel z elektronika. – Jak tylko wrócę z wakacji idę zobaczyć jak wygląda Korczak po renowacji. 

A T. Dobosz snuje plany, by gruntownie odnowić również inne pomniki w mieście. 

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki