Koniec wojny na ciekawych wystawach

8 Maj 2015
Przyjdź, zobacz! Te zdjęcia zrobiono niespełna 70 lat temu. Na jednych uśmiechnięci i cieszący się życiem ludzie – to Zielona Góra. Na drugich morze ruin – to nieodległe Krosno Odrzańskie. Okres tuż po zakończeniu II wojny światowej. Dwa światy.

W piątek przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. O tych wydarzeniach przypominają dwie wystawy. Jedna na deptaku, zorganizowana przez archiwum państwowe i pionierów, oraz druga - do obejrzenia w pobliskim Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Obydwie oparte na zdjęciach z tego samego czasu, tylko z innych miejsc.

- To rzeczywiście są dwa światy – przyznaje Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. – W Zielonej Górze, gdy 14 lutego 1945 r. zajmowała ją Armia Czerwona, nie było większych walk. Miasto ocalało prawie w całości. Polscy osadnicy mieli gotową, niezniszczoną infrastrukturę. Cieszyli się, że przeżyli. Szukali dla siebie nowego miejsca i jak najszybszego powrotu do względnej normalności. Stąd nazwa wystawy „Czas Pionierów”. Chcemy pokazać jak wyglądały początki polskiej Zielonej Góry w latach 40.

Zielona Góra, była wówczas miastem nadającym się „od zaraz” do życia. Już w 1945 r. działało w niej kino, hotele, kilkanaście kawiarni i restauracji. Inaczej było w takich miastach jak Żagań czy Gubin.

- Tam front się zatrzymał i przez wiele dni trwały ciężkie walki. To oznaczało olbrzymie straty i morze ruin. Zniszczeniu uległo również centrum Krosna, w wyniku wielkiego pożaru, który wybuchł po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną – dodaje T. Dzwonkowski.

Te zdjęcia można zobaczyć od piątku w muzeum w Drzonowie.

- W 1947 r. po Ziemi Lubuskiej jeździła ekipa z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Robiła dokumentację miast. Głównie zniszczeń wojennych. My prezentujemy ok. 50 zdjęć wykonanych podczas tej wyprawy – mówi dyrektor muzeum wojskowego Piotr Dziedzic.

(tc)

Uroczystości 8 maja w Zielonej Górze

12.00 - msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela
12.50 - przemarsz z kościoła na Plac Bohaterów
13.00 - zgromadzenie patriotyczne mieszkańców miasta: montaż słowno-muzyczny „Defilada wolności” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki, ślubowanie uczniów Zespołu Szkół Technicznych, apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów
14.15 - otwarcie wystawy plenerowej „Czas Pionierów”, przy ratuszu