Kończy się nabór do szkół

29 Lipiec 2022
Choć wstępne wyniki przyjęć do zielonogórskich szkół średnich uczniowie poznali tydzień temu, to dziś mają ostatnią szansę na potwierdzenie wyboru placówki do której aplikowali. Pamiętajcie: 29 lipca, tylko do godziny 15.00!

- To był trudny tydzień – mówi Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. - Nie chciałbym być w skórze dyrektora szkoły, non stop odpierającego zarzuty rozżalonych rodziców, których dzieci próbowały się dostać do szkół, do których się nie dostały. Wszyscy nie mogą się uczyć w „najlepszych” liceach w mieście!

Aspiracje absolwentów zielonogórskich szkół podstawowych były wysokie, choć nie zawsze szły im w sukurs dobrze przemyślane wybory. Egzamin ósmoklasisty zdali wspaniale. Najlepiej w SP nr 22 z wynikiem 72,59 proc. Aż 13 zielonogórskich szkół podstawowych przekroczyło wynik 60 proc. Z zatrzęsienia tegorocznych absolwentów z „czerwonymi paskami” jesteśmy dumni, ale…

- To nieprawda, że dziś taki uczeń ma otwartą drogę do wszystkich szkół ponadpodstawowych. Bezpieczny próg wynosił powyżej 165 pkt. To bardzo, bardzo dużo – mówi J. Skorulski.

Piątka i Lotnik wśród faworytów

Do zielonogórskich placówek aplikowało 3372 uczniów. Przydział uzależniony był od dwóch elementów: liczby punktów, które kandydat zdobył w procesie rekrutacji i określonej przez niego listy preferowanych oddziałów. Na podium pod względem popularności stanęły kolejno: V LO, IV LO i Technikum nr 1. Uczniowie najchętniej wybierali profil akademicki w IV LO - aż 3,76 kandydata na jedno miejsce, któremu tylko odrobinę ustępował kierunek biomedyczny w V LO – 3,22 kandydatów na jedno miejsce.

Wstępną kwalifikację pozytywnie przeszło 2722 uczniów. Prawie 48 proc. z nich dostało się do techników, ponad 43 proc. – do liceów ogólnokształcących i ponad 9 proc. – do szkół branżowych.

Co z tymi, którym się nie udało?

- Pozostało jeszcze 296 wolnych miejsc, przeważnie w szkołach branżowych i mniej obleganych technikach. Zapewne, jak co roku, około 200 uczniów spoza Zielonej Góry aplikujących o miejsca w naszych szkołach zwolni je, ostatecznie wybierając placówkę w rodzimej miejscowości. Podnieśliśmy też limit przyjęcia do szkół. Mamy nadzieję, że każdy uczeń znajdzie miejsce – mówi szef miejskiego wydziału oświaty.

Wiele rozstrzygnie się w poniedziałek, 1 sierpnia. O 12. 00 komisja rekrutacyjna opublikuje listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do zielonogórskich placówek. Będą dostępne w szkołach pierwszego wyboru uczniów i w miejskim serwisie internetowym pod adresem: nabor.pcss.pl/zielonagora/szkolaponadpodstawowa/logowanie. Na listach opublikowanych w szkołach z wolnymi miejscami oraz na liście umieszczonej 1 sierpnia na stronie internetowej miasta, znajdą się również informacje adresowane do uczniów, którym nie powiodło się w zasadniczej rekrutacji albo zapomnieli potwierdzić swój wybór. Dodatkowo w sekretariatach szkół dysponujących wolnymi miejscami uzyskają wskazówki, jak dalej postępować.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki