Koło naukowe z nadzieją patrzy w górę

28 Styczeń 2022
- Planujemy wysłać balon na wysokość minimum 30 kilometrów, gdzie panuje bardzo niskie ciśnienie, a temperatura dochodzi do -67 stopni C – zdradza Stanisław Kozłowski. Pracuje w Kole Naukowym Inżynierii Kosmicznej, które funkcjonuje od ponad roku.

- Jakimi zdolnościami powinni wykazywać się studenci, którzy chcieliby się przyłączyć do koła?

- Stanisław Kozłowski, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej: - Przede wszystkim chwilą wolnego czasu i zaangażowaniem. Tworzenie projektów z zakresu inżynierii kosmicznej to proces wymagający wielu specjalności. Prowadzimy rekrutację niezależnie od wydziału czy kierunku. Stawiamy głównie na kierunki techniczne, ale w naszych szeregach są również osoby zajmujące się zarządzaniem, social mediami, marketingiem czy kwestiami prawnymi. Rekrutacja jest cały czas otwarta.

 

- Kiedy powstało koło?

- Koło powstało w listopadzie 2020 r. z inicjatywy prof. Marka Banaszkiewicza, prof. Mirosława Galickiego oraz studentów UZ. Współpracujemy z Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych PAN w Zielonej Górze. 

 

- Jakie możliwości daje udział w działaniach koła?

- Poprzez realizację projektów związanych z badaniem kosmosu, chcemy przyciągnąć i wypromować jak największą liczbę studentów UZ, którzy następnie znajdą zatrudnienie w firmach sektora kosmicznego lub będą tworzyć przyszłe kadry naukowe Parku Technologii Kosmicznych, który ma powstać za dwa lata w Zielonej Górze. Mamy wydzieloną pracownię w jednym z domów studenta na Kampusie A. Dzięki własnym działaniom, pieniądzom otrzymanym z UZ oraz środkom, które pozyskaliśmy w ramach konkursu „Klakson – Impuls do innowacji” skompletowaliśmy trzy pełne stanowiska pracy. 

 

- Czym aktualnie zajmują się członkowie koła?

- Skupiamy się na dwóch projektach. Na budowie balonu stratosferycznego „FermentUZ” oraz projekcie łazika marsjańskiego. Projekt „FermentUZ” polega na wysłaniu balonu stratosferycznego wraz z eksperymentami do stratosfery. Możliwa będzie łączność radiowa, przesył danych, wykonanie zdjęć, filmów, pomiar temperatury, wilgotności, wysokości, poziomu promieniowania oraz ciśnienia. Na pokładzie gondoli znajdą się również drożdże, wysłane do stratosfery w celu zbadania, jak wpłyną na nie panujące tam warunki. Prawdopodobnie poleci również kawałek polimeru, w celu zbadania jego wytrzymałości. Planujemy osiągnąć wysokość minimum 30 kilometrów, gdzie ciśnienie atmosferyczne wynosi zaledwie 1 procent tego, co obserwujemy na poziomie morza. Eksperyment będzie również narażony na podwyższony poziom promieniowania i temperaturę dochodzącą nawet do -67 stopni C. 

Budowę łazika marsjańskiego realizujemy w ramach środków, które pozyskaliśmy dzięki udziałowi w konkursie „Klakson – Impuls do innowacji”. Przy projekcie współpracujemy również z Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych CBK PAN w Zielonej Górze. Naszym celem jest budowa w pełni autonomicznego łazika marsjańskiego, który zmierzy się z konstrukcjami najlepszych drużyn Europy podczas European Rover Challenge (ERC). ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie  i zarazem najbardziej prestiżowe zawody robotyczne na świecie.

 

- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała: Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego UZ

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki