Kolejne perełki odzyskają blask

12 Marzec 2021
Na rewitalizację zielonogórskich zabytków radni przeznaczyli 1 mln zł. Wystarczy na dotacje do remontów jedenastu kamienic z historią. Za kilka miesięcy będą nie do poznania.

- Nie spodziewam się kontrowersji, byłyby wyjątkiem - mówił przed ostatnią sesją rady miasta Edward Nalepa, inżynier budownictwa lądowego, który w magistracie od 13 lat odpowiada za rewitalizację miejskich zabytków. - Temat rewitalizacji starych kamienic na sesjach zawsze łączy radnych, bo wszystkim zależy na tym, żeby miasto piękniało.

Zgoda w radzie buduje. Przez ostatnich kilkanaście lat dzięki niej i miejskim dotacjom celowym udało się odnowić 79 starych elewacji i wyremontować 91 dachów, a z mniej spektakularnych prac - w kilkudziesięciu kamienicach naprawić stolarkę czy odrestaurować klatki schodowe.

- Do tej pory miasto dofinansowało już 254 remontów na kwotę 16 mln zł - podlicza E. Nalepa. To prawie połowa zapotrzebowania, udokumentowanego wnioskami składanymi przez mieszkańców, których w sumie było aż 580. - W mieście mamy ponad 400 zabytków, więc roboty przez następne lata nam nie zabraknie - dodaje.

Miasto pomaga właścicielom i mieszkańcom starych kamienic „jak materii staje”. Co roku udziela im przeważnie 50-procentowych dotacji na przeprowadzenie częściowych remontów. Gdyby „fundowało” całość prac, starczyłoby na wykonanie ze trzech remontów rocznie, pozostałe zabytki popadałaby w ruinę. Dziurawe dachy, sypiąca się elewacja i butwiejąca stolarka okienna są zwykle priorytetem. Ich naprawa przedłuża żywot całej kamienicy.

Tak będzie i w tym roku. Podczas sesji, 23 lutego, tak jak przewidział E. Nalepa, radni bez swarów przeznaczyli 1 mln zł na tegoroczne dotacje celowe do rewitalizacji kamienic wpisanych do rejestru zielonogórskich zabytków. Na remontowej liście jest 11 budynków, większość położonych w centrum (patrz ramka).

- Na przykład kamienica przy pl. Matejki 7 - prezentuje E. Nalepa. - W tym roku to w niej najwięcej jest do zrobienia. Budynek stoi w sąsiedztwie już wyremontowanej kamienicy i teraz to dopiero widać między nimi różnicę! Dzięki uzyskanej dotacji przy Matejki 7 naprawiona zostanie izolacja, odnowiona elewacja, z której przy okazji znikną bohomazy i wredne napisy, wyremontowany dach. Dużo tego, ale remontowanie elewacji bez naprawy izolacji to wyrzucanie pieniędzy w błoto!

Naprawy doczeka się też popękana i zabazgrana elewacja pięknej kamienicy przy ul. Stary Rynek 19. Natomiast budynek plebanii przy J. Kasprowicza 1, który od dołu kruszy się i gnije, w tym roku zostanie tylko częściowo zaizolowany. - Księdzu wytłumaczyliśmy, że remont plebani możemy wykonać tylko pomalutku, małymi krokami albo wcale - wyjaśnia przedstawiciel miasta.

W taki sposób kontynuowany będzie remont wielorodzinnego dworku w Kiełpinie. - Z nowym dachem, który wykonano w ubiegłym roku, już wygląda całkiem inaczej. Przy okazji remontu znaleziono w nim rakotwórczy eternit, pierwszy raz w terenie spotkałem się z czymś takim! W tym roku dworek zyska nową elewację i stanie się chyba najładniejszym budynkiem w rejonie, bo to prawdziwe cacko! – cieszy się E. Nalepa, bo kto go zna choć trochę, ten wie, że odnawianie kamienic to jego pasja. Bez miejskiej dotacji mieszkańcy starego dworku nie udźwignęliby kosztów kredytu na remont. Odnowienie samej elewacji będzie kosztowało ponad 350 tys. zł.

O celowe dotacje w ub. r. ubiegało się 39 wnioskodawców. Bywały lata, w których komisja dokonywała wyboru spośród ponad 70 wniosków. Pieniędzy w kasie w tym roku też nieco mniej. Rok temu na dotacje remontów zabytkowych kamienic radni przeznaczyli kwotę 1 mln 350 tys. zł. Dawny blask przywrócono 19 obiektom. Ale 11 to też nie w kij dmuchał. Ziarnko do ziarnka i pod koniec tego roku w Zielonej Górze już z 265. kamienicy zniknie patyna czasu odsłaniając architektoniczną perełkę.

- Teraz tylko podpisywanie umów, szukanie wykonawców i do roboty! - zaciera ręce E. Nalepa.

(el)

 

 

DOTACJA DO REMONTU

* Kupiecka 45 (elewacja frontowa) - 47 tys. zł

* Kupiecka 4 (elewacja tylna) - 50 tys. zł

* Plac J. Matejki 7 (elewacja, dach, izolacja) - ok. 213 tys. zł

* Stary Rynek 19 (elewacja) - 120 tys. zł

* Jedności 46 (elewacja) - 120 tys. zł

* Kiełpin 28A (elewacja) - 176 tys. zł

* K. Lisowskiego 15/2 (stolarka okienna) - 10 tys. zł

* S. Żeromskiego 14/3 (stolarka okienna) - 12 tys. zł

* Al. Niepodległości 33/1 (stolarka okienna) - ok. 23 tys. zł

* B. Chrobrego 25 (klatka schodowa) - 105 tys. zł

* J. Kasprowicza 1 (remont i izolacja elewacji frontowej i szczytowej) - ok. 123 tys. zł

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki