Kolejne nasadzenia. 800 drzew na 800-lecie

18 Listopad 2022
Sadzimy kolejne drzewa, bo chcemy, żeby nasze miasto było zielone. Tym razem spotykamy się przy Szosie Kisielińskiej. W sobotę o godz. 11.00. Stworzymy aleję kasztanowców.

To pomysł na uczczenie jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Dwa tygodnie temu zielonogórzanie posadzili 90 lip wzdłuż ul. Zjednoczenia w okolicach Castoramy. - To będzie trwały ślad po obchodach. To jedna z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców - cieszy się prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów jubileuszu.

Teraz akcja przenosi się na Szosę Kisielińską, gdzie zostaną posadzone kasztanowce. - Kiedyś była tu taka aleja, założona przez Niemców. Drzewa chorowały i je wycięto - wspomina radny Mariusz Rosik, mieszkaniec Starego Kisielina. - Wraz z wnukiem Nikodemem posadzimy w sobotę nasze drzewo. Cieszę się, że znowu będzie tu aleja kasztanowców.

Podobnego zdania jest dr Piotr Reda, jeden z autorów koncepcji przyrodniczej miasta opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podpowiada ona, jak powinna wyglądać zieleń w mieście i co z nią robić, by dobrze dbać o bioróżnorodność, a co za tym idzie o wysoką jakość życia w mieście.

- Dobrze, że wracamy do odtworzenia starej alei, która tworzy tak potrzebny korytarz ekologiczny - dodaje P. Reda. Plan na sobotę zakłada posadzenie 99 drzew (będą rosły w większych odstępach niż pierwotnie zakładano) wzdłuż Szosy Kisielińskiej - od ronda Orląt Lwowskich do granic Starego Kisielina.

- Ustawimy dwa namioty. Jeden przy rondzie, drugi przy tabliczce z napisem Stary Kisielin. – Na osoby, które się wcześniej zapisały na sadzenie, w namiotach będą czekali pracownicy ZGK, którzy poinstruują jak sadzić drzewa, ewentualnie pomogą w tej czynności - tłumaczy Agnieszka Miszon z Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Doły na drzewa są już wykopane. Nic tylko działać! System korzeniowy każdego drzewa otulać będzie żółta, karbowana rura. Ma ważne przeznaczenie. - To niezbędny element potrzebny do skutecznego podlewania systemu korzeniowego. Umieszczamy ją w dolnej części korzenia. Żeby podlać takie drzewo, trzeba nalać 70-100 litrów wody. Zależnie od pogody i wilgotności następne podlewanie będzie na wiosnę - tłumaczy Agnieszka Kochańska, miejska ogrodnik. - Trzeba tak robić przez kilka lat, aż drzewa nabiorą odpowiedniej siły i same sobie dadzą radę. Tak robimy ze wszystkimi drzewami sadzonymi przez nas w mieście.

Sadzenie drzew, sobota, 19 listopada, godz.11.00, Szosa Kisielińska. Akcja prowadzona na zapisy.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki