Koala i dziobak umilą leczenie

20 Maj 2022
Trwają prace przybliżające szpital w Zielonej Górze do otwarcia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Częścią logistycznego przedsięwzięcia jest wystrój. Rozpoczęło się przeobrażanie lecznicy w kolorową krainę „Tu-Tam”.

Z drzewa na deskorolce zjeżdża koala, na skakance skacze kangur, a w tle widać wody oceanu. Sale na trzęcim piętrze przyszłego Centrum, gdzie niebawem umości się oddział chirurgii i urologii dziecięcej, właśnie przeistaczają się w pierwsze rozdziały egzotycznej opowieści. W ubiegłym tygodniu do Zielonej Góry przyjechali pracownicy poznańskiego Medical Design Studio i udekorowali pierwsze ściany lecznicy. Niebawem będzie nie do poznania, bo cała - od parteru po najwyższą kondygnację - zamieni się w krainę „Tu-Tam”. Częścią identyfikacji wizualnej będą nawet listy przyjęć pacjentów!

- Nie chcieliśmy, żeby to nasze Centrum wyglądało jak każdy szpital - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Kraina „Tu-Tam” to autorski projekt firmy, która specjalizuje się w przeobrażaniu dziecięcych szpitali i oddziałów w miejsca przyjazne dla małych pacjentów. Tu-Tam, której nazwę - jak tłumaczą pomysłodawcy - łatwo wymówić nawet małym pacjentom, znajduje się w Ameryce Północnej, Australii i Oceanii. Mieszkają w niej zwierzęta, które pacjentów mają wciągnąć w świat graficznych opowieści, zagadek i gier. To nie tylko udekorowane ściany, ale też podłogowe plansze do gier, kolorowanki, labirynty czy dyplomy dla dzielnych pacjentów. Ten kolorowy świat ma pomóc przyszłym pacjentom Centrum w znoszeniu choroby i leczenia.

Zadaniem Medical Design Studio jest też zaprojektowanie i zamontowanie czytelnego oznakowania komunikacyjnego, które ułatwi dzieciom i rodzicom poruszanie się po budynku. Pojawi się w salach, na korytarzach, w toaletach…

- Wjeżdżasz na oddział windą i obchodzisz go w kółko, w pewnym momencie gubisz się, w którym miejscu jesteś - śmieje się rzeczniczka. - W przyszłości po samych kolorach i obrazkach dziecko bez trudu pozna, gdzie się znajduje.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki