Klan Machaliców i przyjaciele wracają do miasta

10 Marzec 2023
Jeden sypie anegdotami, drugi zjadł zęby na organizacji imprez. Krzysztof Machalica i Jerzy Nowak stoją za organizacją II Zielonogórskich Spotkań Artystycznych. Ale nie tylko oni! Klan Machaliców miał wielu przyjaciół. Zielonogórzanie spotkają się z nimi w kwietniu.

Nestor rodu - Henryk Machalica, synowie - Krzysztof, Aleksander i Piotr oraz wnuk Adam to zbiór talentów, osiągnięć teatralnych, filmowych i muzycznych. Jeśli dodać do tego ich uzdolnionych artystycznie przyjaciół jak Magda Umer, małżeństwo Żaków czy Jan Wołek, powstaje przepis na festiwal. W zeszłym roku zielonogórzanie widzieli jego pierwszą edycję. Pomysł chwycił i w tym roku wraca z większym rozmachem. W poetyckim świecie, inspirowanym twórczością klanu Machaliców i ich przyjaciół, zatopimy się w kwietniu - 1 kwietnia będzie forpoczta, sam festiwal potrwa od 13 do 15 kwietnia.

- Po zeszłorocznej edycji spotkałem się z bardzo pozytywnym odzewem warszawskiego środowiska - opowiada Krzysztof Machalica, bohater i współgospodarz wydarzenia. - Gościliśmy m. in. Krystynę Jandę, Daniela Olbrychskiego, Katarzynę Żak. W tym roku ściągamy kolejnych przyjaciół klanu, festiwal się rozrasta.

Wszystkie muzy na pokład

Festiwal ma z założenia przyciągać melomanów, teatromanów i osoby wrażliwe na literackie piękno. Uczestnicy będą się spotykać w Piekarni Cichej Kobiety, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Lubuskim Teatrze. W planach jest wspólna wyprawa do Poznania do Teatru Nowego na spektakl „Prawo Wyboru” Ferdinanda von Schiracha, gdzie w roli głównej wystąpi Aleksander Machalica. Jego syn, Adam, wraz z aktorką Martą Honzatko zapraszają młodzież na „Stopklatkę” swojego teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, który da gościnny występ na deskach LT.

W Zielonej Górze będzie można obejrzeć też gwiazdorski spektakl „Serca na odwyku” z Cezarym Żakiem, Katarzyną Żak, Hanną Śleszyńską i Michałem Pielą. Wzorem pierwszej edycji i tym razem nie zabraknie sentymentalnych akcentów. Organizatorzy wskrzesili archiwalne zapisy głosów przedstawicieli klanu, których nie ma już wśród nas. Gości festiwalu powinien zachwycić spektakl muzyczny „Przybora na 102” w nietypowym połączeniu wykonawców - M. Umer i Mumio.

Literaci do mikrofonów

Po raz pierwszy odbędzie się też Konkurs Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy i koncert jego finalistów prowadzony przez M. Umer. Na scenie Piekarni Cichej Kobiety wystąpi również André Ochodlo wraz z kwintetem, współczesny interpretator pieśni jidysz. Usłyszymy koncert upamiętniający 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim i trzy pieśni po polsku w przekładzie Agnieszki Osieckiej. W ramach forpoczty festiwalu wystąpią Shandy&Eva - karaibsko-polski kobiecy duet, który czerpie z jazzu, latin, world music, czy country. Zgodnie z festiwalową tradycją na scenie zobaczymy również K. Machalicę i Robert Chyła Quintet.

W ramach wydarzenia MZL zaprosi na wystawę i spotkanie z ulubioną artystką Piotra Machalicy - Małgorzatą Stępniak. - Stawiamy na różnorodność - mówi Jerzy Nowak, który od lat prowadzi Piekarnię. - Najważniejsze, żeby goście festiwalu poczuli tę paletę rozmaitości, mogli się i pośmiać, i wzruszyć.

Bilety na koncerty można kupić za pośrednictwem Piekarni Cichej Kobiety i platformy abilet.pl. Na wyjazd do Poznania można zapisywać się pod nr. tel. 501 093 724. Wydarzenie będzie miało też bezpłatną gazetę festiwalową, z której zielonogórzanie dowiedzą się szczegółów i poznają ciekawostki o rodzinie Machaliców.

(ah)