Klan Machaliców i przyjaciele wracają do miasta

10 Marzec 2023
Jeden sypie anegdotami, drugi zjadł zęby na organizacji imprez. Krzysztof Machalica i Jerzy Nowak stoją za organizacją II Zielonogórskich Spotkań Artystycznych. Ale nie tylko oni! Klan Machaliców miał wielu przyjaciół. Zielonogórzanie spotkają się z nimi w kwietniu.

Nestor rodu - Henryk Machalica, synowie - Krzysztof, Aleksander i Piotr oraz wnuk Adam to zbiór talentów, osiągnięć teatralnych, filmowych i muzycznych. Jeśli dodać do tego ich uzdolnionych artystycznie przyjaciół jak Magda Umer, małżeństwo Żaków czy Jan Wołek, powstaje przepis na festiwal. W zeszłym roku zielonogórzanie widzieli jego pierwszą edycję. Pomysł chwycił i w tym roku wraca z większym rozmachem. W poetyckim świecie, inspirowanym twórczością klanu Machaliców i ich przyjaciół, zatopimy się w kwietniu - 1 kwietnia będzie forpoczta, sam festiwal potrwa od 13 do 15 kwietnia.

- Po zeszłorocznej edycji spotkałem się z bardzo pozytywnym odzewem warszawskiego środowiska - opowiada Krzysztof Machalica, bohater i współgospodarz wydarzenia. - Gościliśmy m. in. Krystynę Jandę, Daniela Olbrychskiego, Katarzynę Żak. W tym roku ściągamy kolejnych przyjaciół klanu, festiwal się rozrasta.

Wszystkie muzy na pokład

Festiwal ma z założenia przyciągać melomanów, teatromanów i osoby wrażliwe na literackie piękno. Uczestnicy będą się spotykać w Piekarni Cichej Kobiety, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Lubuskim Teatrze. W planach jest wspólna wyprawa do Poznania do Teatru Nowego na spektakl „Prawo Wyboru” Ferdinanda von Schiracha, gdzie w roli głównej wystąpi Aleksander Machalica. Jego syn, Adam, wraz z aktorką Martą Honzatko zapraszają młodzież na „Stopklatkę” swojego teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, który da gościnny występ na deskach LT.

W Zielonej Górze będzie można obejrzeć też gwiazdorski spektakl „Serca na odwyku” z Cezarym Żakiem, Katarzyną Żak, Hanną Śleszyńską i Michałem Pielą. Wzorem pierwszej edycji i tym razem nie zabraknie sentymentalnych akcentów. Organizatorzy wskrzesili archiwalne zapisy głosów przedstawicieli klanu, których nie ma już wśród nas. Gości festiwalu powinien zachwycić spektakl muzyczny „Przybora na 102” w nietypowym połączeniu wykonawców - M. Umer i Mumio.

Literaci do mikrofonów

Po raz pierwszy odbędzie się też Konkurs Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy i koncert jego finalistów prowadzony przez M. Umer. Na scenie Piekarni Cichej Kobiety wystąpi również André Ochodlo wraz z kwintetem, współczesny interpretator pieśni jidysz. Usłyszymy koncert upamiętniający 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim i trzy pieśni po polsku w przekładzie Agnieszki Osieckiej. W ramach forpoczty festiwalu wystąpią Shandy&Eva - karaibsko-polski kobiecy duet, który czerpie z jazzu, latin, world music, czy country. Zgodnie z festiwalową tradycją na scenie zobaczymy również K. Machalicę i Robert Chyła Quintet.

W ramach wydarzenia MZL zaprosi na wystawę i spotkanie z ulubioną artystką Piotra Machalicy - Małgorzatą Stępniak. - Stawiamy na różnorodność - mówi Jerzy Nowak, który od lat prowadzi Piekarnię. - Najważniejsze, żeby goście festiwalu poczuli tę paletę rozmaitości, mogli się i pośmiać, i wzruszyć.

Bilety na koncerty można kupić za pośrednictwem Piekarni Cichej Kobiety i platformy abilet.pl. Na wyjazd do Poznania można zapisywać się pod nr. tel. 501 093 724. Wydarzenie będzie miało też bezpłatną gazetę festiwalową, z której zielonogórzanie dowiedzą się szczegółów i poznają ciekawostki o rodzinie Machaliców.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki