Zajmowali się parkiem Branickich, zajmą się Kiełpinem

22 luty 2017
Firma Park-M Poland ze Starego Sącza odnowi zabytkowy park w Kiełpinie. We wtorek podpisano umowę. Park ma być gotowy do 30 listopada. Koszt 1,4 mln zł.

- Praktycznie z parkami nic nie robiono przez 70 lat. Teraz jest okazja, by te zaległości nadrobić, bo wreszcie mamy pieniądze na ten cel – mówił zadowolony prezydent Janusz Kubicki. – To jeden z wielu terenów zielonych, które zrewitalizujemy za unijne pieniądze.

Kiedy jedziemy z Ochli do Kiełpina, to mało kto sobie zdaje sprawę, że po drodze mijamy park utworzony w XIX wieku. Z szosy dobrze widać piękną aleję dębową.

- Warto pamiętać, że zaprojektował go Peter Lenne, ceniony w swojej epoce architekt ogrodów. Ten sam, który projektował również bardziej znany i większy park w pobliskim Zatoniu – mówiła mieszkająca w Kiełpinie Agata Kusznierewicz-Sikora, specjalistka od zakładania i utrzymywania ogrodów. – Bardzo cenne są tutaj dęby, których wiele jest zarejestrowanych jako pomniki przyrody. Kiedyś był tu wspaniały układ wodny, składający się z dwóch stawów i łączącego je strumienia. To ma być odnowione. Dzisiejszy park nie wygląda dobrze, ale to jest do nadrobienia.

A. Kusznierewicz-Sikora będzie społecznie doradzać wykonawcy. – Będziemy współpracować. W ciągu dwóch tygodni nasi specjaliści zaczną inwentaryzację parku i prace projektowe. Posiadamy duże doświadczenie w odnawianiu parków – zapewniał dyrektor Mirosław Komytowicz z Park-M Poland. – Działamy już blisko 25 lat i zatrudniamy 500 osób. Pracujemy w całym kraju.

Jego firma chwali się m.in. rewitalizacją parku we Wrocławiu, parku zdrojowego w Rabce, ogrodów przy Zamku Królewskim w Warszawie czy parku Branickich w Białymstoku.

- Wierzę, że jesteśmy w stanie dobrze zrobić park w Kiełpinie. Zmieścimy się w terminie do 30 listopada. Będą, państwo, zadowoleni – zapewniał M. Komytowicz.

- To może wystartujecie do innych przetargów? Chcemy odnowić np. park w Ochli. Właśnie ogłaszamy kolejny przetarg – zachęcał prezydent Kubicki.

Plany miasta są olbrzymie. Od niewielkich terenów po duże kompleksy. – Takie niewielkie tereny zielone to park przy komendzie policji czy przy ul. Lechitów i Salomei – wyliczał wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Są też duże przedsięwzięcia. Na przykład rewitalizacja Doliny Gęśnika, Parku Winnego wokół Palmiarni czy odnowa parku w Zatoniu. W tym ostatnim przypadku mamy aktualne pozwolenie na budowę, które umożliwia zabezpieczenie ruin pałacu. Za kilka lat będzie to perełka.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki