Sołectwo spokojne i pełne dobrych serc

11 Marzec 2022
- W Kiełpinie nie mamy prawie żadnych problemów, to dobre miejsce do życia. Kiełpinianie chętnie udzielają się charytatywnie. W akcjach biorą też udział mieszkańcy nowego osiedla - mówi sołtyska Aneta Walczak.

- Zalety Kiełpina?

Aneta Walczak: - Pięknie odrestaurowany park w centrum, z miejscem ogniskowym, wynajmowany na uroczystości rodzinne, szkolne i firmowe. W czerwcu szykuje się tu pierwsze wesele. Przyjmuję rezerwacje na wynajem parku, gdzie są też tablice edukacyjne m.in. z opisami życia w wodzie, w lesie i na łące oraz wrzutka z piłeczkami, zawieszana na życzenie. Mamy rozbudowany plac zabaw, odnowioną drogę w centrum sołectwa i tabliczki z nazwami ulic. To zasługa połączenia z miastem.

 

- Miejski sołtys to nietypowa funkcja…

- Jestem kierowniczką jednej z 17 części dzielnicy (śmiech). Sołtysuję drugą kadencję, od maja 2015 r.

 

- Cechy dobrego sołtysa?

- Trzeba mieć dużo czasu, doglądać inwestycji. Jako „żółtodziób” nie patrzyłam na ręce wykonawcy placu zabaw i wciąż zdarzają się poprawki, np. na boisku do koszykówki. Błędu nie popełniłam przy kolejnych zadaniach. Sołtys musi też słuchać ludzi, ale nie przejmować się każdą niesprawiedliwą opinią.

 

- Potrafi pani tupnąć nogą?

- Jestem wymagająca, nie chcę tłumaczyć się za każdy bubel.

 

- Na co skarżą się mieszkańcy?

- Nie mamy większych problemów! Utwardziliśmy wszystkie drogi w starej części Kiełpina. Frezowinę wyprosiłam u firm remontujących drogi. Maszyny udostępniło miasto. Starą część Kiełpina oświetliliśmy z bonusu połączeniowego, na nowym osiedlu nikt o tym nie pomyślał. Drogi wewnętrzne były w planie zagospodarowania przestrzennego.

 

- Mieszkańcy angażują się na rzecz małej ojczyzny?

- Uczestniczą w akcjach charytatywnych. Z paniami z rady sołeckiej zrobiliśmy festyn dla Ani Orłowskiej i włączyliśmy się do koncertu dla chorego chłopca z okolic. Zorganizowałam kiermasz ciast w naszej parafii dla Lenki chorej na raka. Pomogliśmy pogorzelcom. Mieszkańcy nowego osiedla biorą udział w imprezach. Zapoczątkowali sympatyczny zwyczaj, po wprowadzeniu do domu, witają się z sąsiadami.

 

- Plany na 2022 r.?

- W kwietniu na głównej drodze zamontujemy dodatkowy próg zwalniający. Będzie nowy przystanek autobusowy, a chodnik połączy nowe osiedle ze „starym” Kiełpinem. W parku i przy placu zabaw będą leżaki do wypoczynku. W starej części Kiełpina wymienimy przystanek autobusowy na zabudowany, aby mieszkańcy nie mokli. Mamy pieniądze z funduszu sołeckiego.

 

- Kiełpin za pięć lat?

- Marzy mi się większa świetlica, bo przybywa mieszkańców. Prawie nie mamy działek pod budowę. Czekamy na światłowód, bo internet szwankuje.

 

- Duma panią rozpiera, bo…

- Kiełpin leży na szlaku wina i miodu, mamy pszczelarzy, winiarzy i ogrodnictwo Ekolas. Mieszka tu Grzegorz Biszczanik, autor książek „Nieznane twarze Zielonej Góry i „Grünberg wczoraj i dziś”.

 

- Sołtyska prywatnie?

- Szczęśliwa żona, mama Kingi, Szymona i Liwii. Pracuję zdalnie przy projekcie skierowanym do pań, które zapraszam też do współpracy. Udzielam się charytatywnie. Z naszą biblioteką zorganizowałyśmy warsztaty dla dzieci. Zarobiłyśmy z koleżanką na wakacje dzieci w świetlicy, wystawiając prace plastyczne w skansenie w Ochli.

 

- Dziękuję.

 

Rafał Krzymiński

 

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SWOIM SOŁTYSEM

Aneta Walczak, sołtyska Kiełpina czeka pod telefonem, nr: 691 334 478

 
 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki