Kiedy kolejne przewijaki dla bobasów?

23 Lipiec 2021
- Chciałabym, żeby zaczęły się pojawiać w mieście od września – mówi Małgorzata Szachowicz, ambasadorka ZGranej Rodziny. Gdy powieje chłodem przydadzą się jeszcze bardziej.

Pierwszy przewijak dla zielonogórskich szkrabów, który miesiąc temu stanął w biurze ZGranej Rodziny w ratuszu, świetnie się sprawdza. – Choć akcja stawiania przewijaków przebiega pod hasłem „Dbamy o mamy”, to zaglądają do nas nie tylko one, również tatusiowie i dziadkowie. Z przewijaka codziennie korzysta po kilka osób, które w spokoju zajmują się tu swoimi dziećmi, przewijają je i karmią, a my tylko słyszymy dobiegające zza parawanu przyjemne gaworzenie – opowiada Małgorzata Szachowicz, ambasadorka programu ZGrana Rodzina. 

Rodzice maluchów zgodnie podkreślają, że nowe przewijaki będą dla nich szczególnym dobrodziejstwem, gdy z nieba nagle spadnie deszcz i w zimniejszych porach roku. Bo, przypomnijmy, miejsc jak to w ratuszu ma być w Zielonej Górze jeszcze dziewięć, a propozycje ich lokalizacji zgłaszali do końca czerwca sami zielonogórzanie. Ten etap mamy więc za sobą. Wniosków wpłynęło ponad sto. Zielonogórzanie składali je osobiście, telefonicznie i internetowo, a każdy na jednym formularzu mógł podać trzy propozycje lokalizacji.

 - Nic więc dziwnego, że wiele się powtarzało – podsumowuje M. Szachowicz. Wśród sugerowanych lokalizacji były m.in.: dworzec PKP, Urząd Miasta, USC, poliklinika, szpital, pogotowie ratunkowe, Biblioteka Norwida, Ogród Botaniczny, pałac w Zatoniu, galeria Grafitt, Lubuski Teatr, Palmiarnia, Centrum Biznesu, Powiatowy Urząd Pracy, Wydział Komunikacji, Amfiteatr ZOK, a nawet Dolina Gęśnika. Jest z czego wybierać.

- Ale też nie jest to takie proste – uświadamia ambasadorka ZGranej Rodziny i wyjaśnia: - Zebranie propozycji i ich podsumowanie, to dopiero pierwszy etap przedsięwzięcia. Kolejnym jest dokonanie ostatecznego wyboru. Ze względu na sezon urlopowy potrwa on zapewne do końca sierpnia i zależeć będzie m.in. od efektów naszych rozmów z partnerami, które już prowadzimy. Gospodarze obiektów muszą przecież wyrazić zgodę i w przyszłości zaopiekować się takim nowym miejscem na swoim terenie. Już wiemy, że np. w Ogrodzie Botanicznym na postawienie przewijaka brakuje miejsca, więc tu myślimy o zewnętrznej ekspozycji, podobnie w przypadku Amfiteatru ZOK, na dworcu PKP odesłano nas do zarządu, prawdopodobnie nie będziemy też mogli go postawić w Dolinie Gęśnika, a w USC już jest mały przewijak… Pewne miejsca? To Urząd Miasta, pałac w Zatoniu, Palmiarnia… na pełną listę musimy jeszcze zaczekać. Tym bardziej, że zależy nam na tym, by przewijaki pojawiły się w mieście w pewnym sensownym oddaleniu od siebie.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki