Kasa na rowerową wyprawę po Ameryce zebrana!

12 Maj 2023
Krzysztof Fechner, kierowca zielonogórskiego MZK, uzbierał blisko 230 tysięcy złotych na czerwcowy start w Race Across America. To najtrudniejszy, najdłuższy i najdroższy wyścig rowerowy na świecie.

Niezwykłą historię pana Krzysztofa opisywaliśmy już w „Łączniku”. Z żoną Martą i synem Kornelem prowadził spokojne, ale bardzo aktywne życie. Wspólnie trenowali biegi po lesie i jeździli na rowerach. W 2016 r. rodzinne szczęście się skończyło - Kornel zachorował na cukrzycę. Rodzice byli przerażeni. Pan Krzysztof musiał odreagować, poradzić sobie ze stresem. Wsiadł wtedy na rower i do tej pory nie chce z niego zejść! A zaczęło się niepozornie, od 30-kilometrowej wyprawy do bunkrów w Świdnicy. Górka była solidna, a kondycja kiepska. K. Fechner myślał, że wyzionie ducha. O dziwo, poczuł się lepiej psychicznie i fizycznie. Wyruszył w trasy. I tak się rozkręcił, że najpierw w 2017 r. przejechał Tour de PoMorze - 710 kilometrów po województwie zachodniopomorskim. Potem był ultramaraton kolarski Bałtyk-Bieszczady, czyli 1008 kilometrów jazdy ze Świnoujścia do Ustrzyk Górnych. W końcu Maraton Rowerowy Dookoła Polski - 3200 kilometrów.

Przerwa na drzemki

Poprzeczka mocno poszła w górę i przyszła pora na Race Across America. Przez 12 dni trzeba pokonać 4.800 kilometrów, po 400 dziennie. To 20 godzin jazdy na dobę, z przerwą na drzemki. To 50 tysięcy metrów przewyższenia, to tak jakby wjechać sześć razy w pionie na Mount Everest. Pan Krzysztof do Ameryki zabiera kierowców, masażystę i menadżera, który naprawi rower w razie potrzeby, zatankuje kampera i załatwi niezbędne dokumenty. Na pokładzie znajdzie się youtuber, który wszystko uwieczni na kamerze. Aby ambitna wyprawa mogła dojść do skutku, trzeba było uzbierać zebrać niemałą kwotę. I ta sztuka się udała. - Dziękuję za pomoc urzędowi miasta, urzędowi marszałkowskiemu, sponsorom i wszystkim zielonogórzanom, którzy dorzucili się do tego przedsięwzięcia na serwisie Zrzutka.pl - mówi K. Fechner. - W podziękowaniu przekażę na charytatywne licytacje gadżety m.in. amerykański model roweru, identyczny na którym wystartuję w USA. Moim sponsorem tytularnym jest firma Seco Team, a strategicznym Wellu Nutrivi. Powoli wszystko zapinamy na przysłowiowy ostatni guzik. Mam już np. zamówione bilety i kampery.

Siła i wydolność

Najważniejsze jest jednak szlifowanie formy, sześć razy w tygodniu. - Dziennie pęka setka - zdradza zielonogórzanin. - To są z reguły tzw. treningi interwałowe. Przez dwie minuty jadę wolno, osiem minut bardzo mocno, potem kolejne pięć spokojnie i następne solidnie. W ten sposób buduję siłę. W weekendy pokonuję bez przerwy 150-250 kilometrów, wzmacniając wydolność.

Pan Krzysztof na dwóch kółkach „śmiga” po całym Lubuskiem. Odwiedził m.in. Świebodzin, Międzyrzecz.

Testy w Hiszpanii

Kolarz podkreśla, że w takim wyścigu jak amerykański trzeba mieć sporo szczęścia, bo gdy przyjdzie zmierzyć się z burzą piaskową albo przejechać tysiąc kilometrów pod wiatr, to nawet najlepsze przygotowanie kondycyjne nie pomoże. Szczęściu można dopomóc, dlatego K. Fechner z żoną i synem w kwietniu zameldował się w Hiszpanii, w Sagunto, 20 kilometrów od Walencji. Podczas tygodniowego pobytu zaliczył m.in. 48-godzinną jazdę bez przerwy, łącznie 800 kilometrów. Chodziło o to, aby w górzystej części Hiszpanii warunki na trasie jak najbardziej przypominały te w USA. Przyzwyczajał się też do gorącej temperatury i testował sprzęt. - Wszystko dobrze poszło, przyjechałem tu na zaproszenie Marcina Zakrzewskiego, szefa mojego teamu - mówi K. Fechner. I dodaje: - Mocno trzymajcie za mnie kciuki. Już samo ukończenie wyścigu będzie sporym sukcesem. W każdym z nas jest potencjał sportowy, wystarczy wstać z kanapy i zacząć się ruszać. Tak, aby w wieku 70 lat nie żałować. Aktywne życie powoduje, że mamy więcej energii - kończy kolarz.

 

Rafał Krzymiński

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki