Jesteśmy w rowerowej czołówce!

10 Lipiec 2024
Zielona Góra zajęła wysokie, bo drugie miejsce w kategorii miast od 100 do 200 tysięcy mieszkańców rywalizujących o puchar Rowerowej Stolicy Polski. - Z dumą informujemy, że przejechaliśmy blisko pół miliona kilometrów - mówi Anna Szatkowska, lokalna koordynatorka akcji.

Nasze miasto znalazło się na 12. miejscu wśród 53 miast prezydenckich. Zielonogórzanie indywidualnie i grupowo łącznie wykręcili 490.717,90 kilometra. Mieszkańcy i sympatycy Winnego Grodu jeździli zawzięcie do ostatniego dnia czerwca. Dla miasta kręciło 2.144 użytkowników aplikacji „Aktywne Miasta”. Wielkie brawa dla was!

- Gratulujemy wszystkim uczestnikom rywalizacji, dziękujemy za dobrą zabawę i wielkie zaangażowanie! - mówi Anna Szatkowska. I dodaje: - W tym roku skupiliśmy się na zachęceniu jak największej liczby szkół do uczestnictwa w rywalizacji. Były spotkania promocyjno-informacyjne w placówkach oświatowych, stoiska promocyjne RSP na festynach szkolnych, wspólny rajd z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego. Razem z ultrakolarzem Krzysztofem Fechnerem staraliśmy się zaangażować jak największą liczbę uczniów i nauczycieli oraz dyrekcję do wspólnego projektu na rzecz miasta.

Jaki jest efekt? Szkoły na pudle! Co ważne, zwycięskie placówki oświatowe są jednocześnie na podium wśród najlepszych grup! Organizatorzy są wdzięczni dyrekcjom szkół, zaangażowanym nauczycielom i oczywiście uczniom oraz ich rodzicom. Świetna robota!

Wśród kobiet, podobnie jak przed rokiem, najwięcej kilometrów dla miasta (7.810,14) zrobiła Bogusława Mogielnicka. I co warto podkreślić, pani Bogusława zajęła też pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej kobiet oraz została rowerową królową Gniezna. Na drugim miejscu znalazła się Mirosława Jabłonka, sołtyska Raculi (4.016,68 km), a na trzecim Patrycja Patynka Mazurowska (2.360,89 km). Męską kategorię, co nie jest żadnym zaskoczeniem, zdominował Krzysztof Fechner, ultrakolarz i kierowca MZK. Pan Krzysztof zajął również pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej wśród mężczyzn kręcących dla miast (honorowo zrzekł się nagrody na rzecz kolejnego uczestnika) i ustanowił rekord przejechanych kilometrów w ciągu jednego miesiąca! Odnotujmy drugie miejsce dla Wojciecha Domańskiego (6.942,65 km) i trzecie dla Roberta Sarbowskiego (5.002,13 km).

Najlepszą szkołą zdobywającą punkty na rowerze dla miasta okazał się Zespół Edukacyjny nr 9 - (69.800,47 km), który jednocześnie zgarnął złoto wśród grup. Drugie miejsce należy do Zespołu Edukacyjnego nr 4 (45.557,38 km), trzecie ma Szkoła Podstawowa nr 2 (38.769,55 km).

Rozdanie nagród, statuetek i medali odbędzie się 12 lipca o 18.00 w Ogrodzie Botanicznym. Zapraszamy wszystkich, którzy brali udział w rywalizacji. Przyjeżdżamy indywidualnie, oczywiście na rowerach.

(rk)