Jesienią żłobek „Wisienka” będzie dużo większy

17 Styczeń 2024
Rozbudowa żłobka przebiega zgodnie z planem. Od września przybędzie 158 miejsc dla maluchów. - Wielu zielonogórzan ma problemy ze sprawnym powrotem na rynek pracy, bo nie ma z kim zostawić swojej pociechy. Chcemy im pomóc - mówi prezydent Janusz Kubicki.

To będzie nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny żłobek. Sale dydaktyczne zostaną połączone z sypialniami i salami zabaw. Maluchy skorzystają z odrębnej sali zabaw i sali sportowej. Ta ostatnia zyska też inne przeznaczenie, przyda się podczas organizacji akademii, szkoleń i spotkań z rodzicami. Nowy dwukondygnacyjny budynek ma być spięty łącznikiem z obecnym obiektem.

Place zabaw i parking

- Żłobek zyska nie tylko nową przestrzeń, ale też funkcjonalność. Rozbudowa placówki jest ważna dla rodziców, którzy chcą wrócić do pracy - mówi Karolina Kuczyńska-Golińczak, dyrektorka popularnej „Wisienki”. - Rozbudowa żłobka przebiega zgodnie z planem. Niebawem rozpocznie się remont „starej” części. Wymienimy stolarkę okienną, grzejniki, podłogi.

W planach są dwa duże place zabaw o nawierzchni trawiastej i poliuretanowej. Powstanie też parking.

- Wielu zielonogórzan ma problemy ze sprawnym powrotem na rynek pracy, bo nie ma z kim zostawić swojej pociechy. To właśnie z myślą o nich realizowane są takie projekty - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Temat pilotuje radny Grzegorz Hryniewicz (Zielona Razem), zastępca przewodniczącego komisji edukacji i wychowania w radzie miasta. - Rozbudowa żłobka „Wisienka” to strzał w dziesiątkę, zielonogórzanie od lat czekają na tę inwestycję, bo brakuje miejsc dla maluchów - uważa G. Hryniewicz. I dodaje: - Cieszy nie tylko fakt, że placówka będzie większa i połączy się ze starą częścią budynku, ale też modernizacja dotychczasowego obiektu. Od lat wspieram miejskie żłobki i przedszkola, bo zależy mi na tym, aby dzieciaki miały komfortowe warunki do nauki i zabawy.

Tysiąc miejsc

Na rozbudowę żłobka „Wisienka” miasto pozyskało rządową dotację w kwocie 6 mln 430 tys. 679 zł (ponad 50 proc.) z Krajowego Planu Odbudowy w ramach programu „Maluch Plus” 2022-2029. Po rozbudowie w żłobku przybędzie 158 miejsc. Koszt tego zadania to 12,5 mln zł. Wykonawcą zadania jest Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak. Umowę na realizację inwestycji podpisano we wrześniu zeszłego roku.

W mieście systematycznie przybywa miejsc dla maluchów. W 2020 r. otwarto nowy żłobek przy al. Wojska Polskiego 116 (filia Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Wandy). Uczęszcza do niego 96 dzieci.

Po zakończeniu inwestycji w miejskich żłobkach będzie ponad tysiąc miejsc.

(rk)