Jerzyki zamieszkają na „Trójce”

7 Maj 2021
III LO przyłączyło się do akcji urzędu miasta. Na budynku szkoły zamontowano siedem budek lęgowych dla jerzyków.

Jerzyki zadomowią się w liceum dzięki pomocy strażaków, którzy błyskawicznie zawiesili budki.

- Inicjatorem wieszania domków był nasz nauczyciel, Jacek Budziński - mówi Zbigniew Kościk, dyrektor III LO. - Dobry pomysł musi jednak zawsze trafić na podatny grunt. Cieszę się, że urząd miasta dostrzegł potrzebę i przekazał nam budki lęgowe. Jestem przekonany, że cała społeczność liceum będzie teraz broniona przez te dzielne ptaszki.

J. Budziński polubił jerzyki na os. Pomorskim, gdzie mieszka. Spółdzielnia zainstalowała budki na szczytach bloków i komary, zjadane przez ruchliwe ptaki, nie dokuczają już mieszkańcom. - Cieszę się, że urzędnicy przychylili się do mojej sugestii. Domki dla jerzyków można stawiać koloniami w dzielnicy Nowe Miasto, przy placówkach oświatowych: szkołach i przedszkolach. Z pewnością miejscowe OSP zaangażują się w takie przedsięwzięcie - przekonuje radny PiS.

W „Trójce” ochrona środowiska nie jest jedynie pustym hasłem. Przed szkołą stoją dwa ule, wkrótce dojdą dwa kolejne domki dla pszczół. Szykuje się prawdziwe miodobranie. Przed placówką rośnie specjalny gatunek trwa, które mają kwiaty uwielbiane przez pracowite owady. W planach są nasadzenia drzew: czterech lip i wiśni. Jak podkreśla dyrektor, powstaje klimatyczny zakątek. - Chcemy zachęcić młodych ludzi, żeby stosowali mniej dezodorantów i innych środków chemicznych, bo przyciągają komary i meszki - podkreśla Z. Kościk. - Rośnie u nas sporo drzew, dosadzamy nowe. Sortujemy śmieci w szkole, mamy ciekawe zajęcia przyrodnicze. Młodzi chętnie uczestniczą w akcji sprzątania świata. Są bardzo proekologiczni, co mnie bardzo cieszy. Ekologii najlepiej uczyć w praktyce, stosować na co dzień.

(rk)

 

Rozdajemy kolejne budki

Ostatnia akcja rozdawania drewnianych domków dla jerzyków okazała się hitem. Dwa tygodnie temu zielonogórzanie ustawili się w długą kolejkę przed urzędem miasta i w ciągu zaledwie 15 minut odebrali 200 wcześniej przygotowanych budek. Otrzymali również instrukcję poprawnego zawieszenia domku. Specjalne budki zawisły również na wieżowcu urzędu miasta oraz na siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej (na zdjęciu obok).

Nie zdążyłeś ostatnio odebrać budki dla jerzyków? Nic straconego! W sobotę, 15 maja, przed siedzibą ZGK, przy ul. Zjednoczenia 110c, czekać będzie na chętnych kolejne 200 sztuk. - Będziemy rozdawać budki od godziny 10.00 do 12.00 lub do czasu rozdania wszystkich domków - informuje Agnieszka Miszon z ZGK. Warto pamiętać, że budkę dla tego gatunku ptaka należy zawiesić na wysokości minimum 5 metrów, czyli mniej więcej drugiego piętra.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki